Udostępnij

Węgiel nie pomoże gospodarce po pandemii. Konwencjonalne elektrownie przynoszą straty

13.04.2020

Chiny planują nowe elektrownie na węgiel, a brytyjski think-tank Carbon Tracker ostrzega inne kraje: nie idźcie tą drogą. Jak twierdzą londyńscy analitycy, dokładanie pieniędzy na takie instalacje może utrudnić wychodzenie z kryzysu wywołanego przez pandemię.

Państwo Środka już dziś dysponuje 1000 gigawatami mocy węglowych. W najbliższej przyszłości ten surowiec ma zasilić kolejne elektrownie o łącznej mocy 206 GW. Rząd Chin planuje wydać na ten cel 158 miliardów dolarów. Nie dziwi to przedstawicieli Carbon Trackera, którzy spodziewają się zwiększenia zapotrzebowania na energię z paliw kopalnych w nadchodzących miesiącach. Rosnące koszty ich używania mogą jednak wpędzić państwa w kłopoty finansowe – przekonuje inicjatywa.

Inwestycje w węgiel, mające pobudzić gospodarkę po przejściu pandemii koronawirusa, mogą wkrótce okazać się nieopłacalne. Analitycy piszą o tym w swoim najnowszym raporcie, opierając się na własnych badaniach. W ich ramach sprawdzili wyniki finansowe prawie 6700 działających elektrowni i prognozy dla kolejnych 1046. Przedstawiciele Carbon Trackera doszli do wniosku, że jeszcze w tym roku 46 proc. węglowych instalacji będzie nierentownych. W zeszłym roku ten wskaźnik wynosił 41 proc. W 2030 roku ponad połowa z elektrowni napędzana tym paliwem ma przynosić straty.

Autorzy raportu przekonują, że węgiel przynosi elektrowniom zysk jedynie tam, gdzie się do niego dopłaca. W wycofujących się z tego wsparcia krajach instalacje węglowe przynoszą ogromne straty. W Niemczech ma je ponosić około 90 proc. węglowych instalacji, w Wielkiej Brytanii 82 proc.

Dlatego Carbon Tracker proponuje, by publiczne środki wspomagały o wiele bardziej perspektywiczny rynek technologii odnawialnych. Jak twierdzą analitycy, produkcja energii z niekonwencjonalnych źródeł już dziś wygrywa ceną z węglem w większości państw świata. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej przekonuje z kolei, że w sektor OZE może do 2050 roku zatrudniać nawet 28 milionów osób w skali świata.

„Rządy i inwestorzy ponoszą odpowiedzialność za odejście od węgla i zapewnienie odbiorcom taniej energii” – czytamy w raporcie Carbon Trackera. Mimo to Chiny zastanawiają się nad poluzowaniem obowiązujących regulacji dotyczących dwutlenku węgla. Jak donosi agencja Reutera, azjatyckie mocarstwo zamierza też zmienić normy emisji spalin w nowych samochodów na korzyść ich producentów. Władze mają nadzieję, że pomoże to podnieść się chińskiej gospodarce po przejściu pandemii koronawirusa.

Zdjęcie: ditttmer / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.