Udostępnij

Węgiel nie pomoże gospodarce po pandemii. Konwencjonalne elektrownie przynoszą straty

13.04.2020

Chiny planują nowe elektrownie na węgiel, a brytyjski think-tank Carbon Tracker ostrzega inne kraje: nie idźcie tą drogą. Jak twierdzą londyńscy analitycy, dokładanie pieniędzy na takie instalacje może utrudnić wychodzenie z kryzysu wywołanego przez pandemię.

Państwo Środka już dziś dysponuje 1000 gigawatami mocy węglowych. W najbliższej przyszłości ten surowiec ma zasilić kolejne elektrownie o łącznej mocy 206 GW. Rząd Chin planuje wydać na ten cel 158 miliardów dolarów. Nie dziwi to przedstawicieli Carbon Trackera, którzy spodziewają się zwiększenia zapotrzebowania na energię z paliw kopalnych w nadchodzących miesiącach. Rosnące koszty ich używania mogą jednak wpędzić państwa w kłopoty finansowe – przekonuje inicjatywa.

Inwestycje w węgiel, mające pobudzić gospodarkę po przejściu pandemii koronawirusa, mogą wkrótce okazać się nieopłacalne. Analitycy piszą o tym w swoim najnowszym raporcie, opierając się na własnych badaniach. W ich ramach sprawdzili wyniki finansowe prawie 6700 działających elektrowni i prognozy dla kolejnych 1046. Przedstawiciele Carbon Trackera doszli do wniosku, że jeszcze w tym roku 46 proc. węglowych instalacji będzie nierentownych. W zeszłym roku ten wskaźnik wynosił 41 proc. W 2030 roku ponad połowa z elektrowni napędzana tym paliwem ma przynosić straty.

Autorzy raportu przekonują, że węgiel przynosi elektrowniom zysk jedynie tam, gdzie się do niego dopłaca. W wycofujących się z tego wsparcia krajach instalacje węglowe przynoszą ogromne straty. W Niemczech ma je ponosić około 90 proc. węglowych instalacji, w Wielkiej Brytanii 82 proc.

Dlatego Carbon Tracker proponuje, by publiczne środki wspomagały o wiele bardziej perspektywiczny rynek technologii odnawialnych. Jak twierdzą analitycy, produkcja energii z niekonwencjonalnych źródeł już dziś wygrywa ceną z węglem w większości państw świata. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej przekonuje z kolei, że w sektor OZE może do 2050 roku zatrudniać nawet 28 milionów osób w skali świata.

„Rządy i inwestorzy ponoszą odpowiedzialność za odejście od węgla i zapewnienie odbiorcom taniej energii” – czytamy w raporcie Carbon Trackera. Mimo to Chiny zastanawiają się nad poluzowaniem obowiązujących regulacji dotyczących dwutlenku węgla. Jak donosi agencja Reutera, azjatyckie mocarstwo zamierza też zmienić normy emisji spalin w nowych samochodów na korzyść ich producentów. Władze mają nadzieję, że pomoże to podnieść się chińskiej gospodarce po przejściu pandemii koronawirusa.

Zdjęcie: ditttmer / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.