Udostępnij

Węgry zamkną ostatnią elektrownię węglową w 2025 roku. 5 lat wcześniej, niż planowano

10.03.2021

Węgierski rząd ogłosił, że ostatnia działająca elektrownia węglowa zostanie zamknięta w 2025 roku. Tym samym Węgry dołączyły do grona sześciu europejskich państw, które odejdą od węgla w ciągu najbliższych pięciu lat. Aktualny cel Budapesztu to energetyka, która w 90 proc. będzie neutralna dla klimatu do 2030 roku.

Decyzję o zamknięciu ostatniej węglowej elektrowni ogłoszono przy okazji corocznego szczytu Powering Past Coal Alliance (PPCA). Attila Steiner z Ministerstwa Innowacji i Technologii Węgier zapowiedział, że w ciągu najbliższych 5 lat wygaszone zostaną wszystkie węglowe bloki w elektrowni Matra.

Obiekt dysponuje mocą 884 MW i jeszcze według niedawnych zapewnień, miał działać przez kolejną dekadę.

Czytaj także: Węgiel nie pomoże gospodarce po pandemii. Konwencjonalne elektrownie przynoszą straty

Działania te wpisują się w szerszą strategię Węgier. Kraj do 2030 roku chce mieć energetyką w 90 proc. neutralną dla klimatu. Jak to zrobią? Jak informuje portal World Nuclear News, do czterech bloków jądrowych, które aktualnie zasilają kraj, najprawdopodobniej dołączą dwa kolejne. Choć na razie węgierski Urząd Energii Atomowej nie wydał w tej sprawie żadnej decyzji.

Organizacja Europe Beyond Coal zwraca natomiast uwagę, że w planach na najbliższe lata są duże inwestycje w energetykę słoneczną. Węgrzy planują również budowę elektrowni gazowej o mocy 500 MW, za co kraj skrytykowali aktywiści klimatyczni. „Nie można walczyć ze zmianami klimatu poprzez budowę nowych elektrowni na paliwa kopalne” – powiedział w oświadczeniu Andras Perger z Greenpeace CEE.

Czytaj także: Rząd ma plan na energetykę: ogrzewanie bez węgla i energia z atomu

Portal Euractiv podaje, że w najbliższych 5 latach od węgla odejdą także: Francja (2022 r.), Portugalia (2022 r.), Słowacja (2023 r.), Wielka Brytania (2024 r.), Irlandia (2025 r.) oraz Włochy (2025 r.).

_

Zdjęcie: elektrownia węglowa na Węgrzech/Shutterstock/Peter Gudella

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.