Udostępnij

Sekretarz skarbu USA o Grecie Thunberg. „Po studiach z ekonomii może wrócić i nam to wyjaśnić”. Nastolatka odpowiedziała

23.01.2020

Amerykański sekretarz stanu w krytycznym tonie wypowiedział się o Grecie Thunberg, podczas trwającego szczytu ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Członek administracji Trumpa wytknął jej brak formalnego wykształcenia w dziedzinie ekonomii. Nastolatka odpowiedziała odwołując się do ustaleń klimatologów.

Steven Mnuchin, goszczący na szycie w Davos jako sekretarz skarbu USA, podważył kompetencje Grety Thunberg do wypowiadania się na temat gospodarki. Nastoletnia aktywistka wzywała bowiem (oczywiście nie po raz pierwszy) do zdecydowanego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co wymaga głębokim zmian w poszczególnych sektorach gospodarki, m.in. w energetyce.

Mnuchin, zapytany przez dziennikarzy o to, czy wyzwanie to da się pogodzić ze wzrostem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych, zaczął powątpiewać w kompetencje nastolatki. „Czy to ona jest głównym ekonomistą? Kim ona jest? Jestem zdezorientowany” – dziwił się sekretarz skarbu. „Po skończeniu studiów ekonomicznych może wrócić i nam to wyjaśnić” – kontynuował Mnuchin.

Czytaj także: Dlaczego rok 2070 a nawet 2050 to za późno? Zmiany klimatyczne mają charakter progowy

Do swojego rodzaju krytyki odniosła się sama zainteresowana, w opublikowanym na Twitterze poście. Zwróciła ona uwagę, że nie są potrzebne studia ekonomiczne, by rozumieć, że wyczerpuje nam się limit emisji CO2, które możemy wyemitować bez przekraczania granicy 1,5 stopnia wzrostu średnich temperatur na globie, względem stanu sprzed tzw. rewolucji przemysłowej.

„Albo powiedz nam, jak osiągnąć to złagodzenie [poziomu emisji CO2 – przyp red.], albo wyjaśnij przyszłym pokoleniom i osobom już dotkniętym katastrofą klimatyczną, dlaczego powinniśmy porzucić nasze zobowiązania klimatyczne” – możemy przeczytać na Twitterze aktywistki.

Przypomnijmy, niedopuszczenie do ocieplenia planety o więcej niż 1,5 stopnia jest jednym z głównych zaleceń Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Znalazł on odzwierciedlenie w zapisach tzw. Porozumienia Paryskiego, które zakłada nieprzekroczenie granicy 2 stopni i przynajmniej dążenie do zatrzymania wzrostu średnich temperatur na poziomie 1,5 stopnia.

Globalne porozumienie z Paryża zostało zawarte w 2015 roku. Stany Zjednoczone są obecnie w stanie wypowiedzenia umowy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Donalda Trumpa. [O szczegółach wyjścia USA z Porozumienia Paryskiego informowaliśmy m.in. tutaj.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/Patricio_Murphy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.