Skawina: duży krok do zakazu paliw stałych w nowych budynkach. Wyjątkiem kominki

Podziel się:
Skawina robi krok w stronę zakazu kotłów na paliwa stałe. Zostawia jednak furtkę dla kominków

W środę skawińscy radni przyjęli uchwałę, która przybliża miasto i gminę do wprowadzenia zakazu instalowania palenisk na paliwa stałe w nowych budynkach. Dokument zobowiązuje burmistrza Skawiny do zwrócenia się z prośbą o przyjęcie stosownych zmian w prawie do Sejmiku Wojewódzkiego Małopolskiego. 

Rada miejska w Skawinie przyjęła dziś wspomniany dokument zdecydowaną większością głosów. Wprowadzenie proponowanego rozwiązania przez sejmik wojewódzki (na prośbę burmistrza) ma przeciwdziałać sytuacjom, gdzie w powstających budynkach instalowane są kotły, które – zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową – za kilka lat muszą zostać wymienione.

 

Przyjęta uchwała nie zadowala jednak w pełni Skawińskiego Alarmu Smogowego, który zakaz postulował już przed dwoma laty w swoim Programie walki ze smogiem. Radni wprowadzili bowiem poprawkę zezwalającą na montaż kominków w nowoprojektowanych budynkach.

„Zbyt dobrze wiemy, jak obecnie wyglądają praktyki (oraz przewody kominowe) niektórych posiadaczy kominków, żebyśmy odpuścili dyskusję tych spraw w Sejmiku Wojewódzkim. Choć jednocześnie cieszymy się, że do tej dyskusji dojdzie!” – napisano w mediach społecznościowych SAS.

„Jedyna droga, by wymiernie ograniczyć zanieczyszczenia”

O propozycji zakazu pisaliśmy już w listopadzie, przy okazji związanych z nim konsultacji społecznych.

„Odnotowujemy przypadki, gdzie w nowych budynkach, które dopiero co powstają i które zgodnie z warunkami technicznymi są dobrze ztermomodernizowane, docieplone, mieszkańcy montują kotły poniżej piątej klasy. Jest to dziwnym zachowaniem. W związku z tym zakaz służyłby przede wszystkim temu, by problem nam nie narastał” – mówił nam wówczas Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny.

„W gminach takich jak Skawina – która ma gorszą sytuację od Krakowa, znajdując się poniżej krakowskiej niecki – jedyną drogą, by wymiernie ograniczyć zanieczyszczenia z niskiej emisji, jest ograniczenie ilości pieców na paliwa stałe do minimum” – skomentował Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Z pełnym komentarzem zapoznać się można tutaj.

 

Źródło: Skawiński Alarm Smogowy

Zdjęcie: Shutterstock/Viacheslav Lopatin

Podziel się: