Udostępnij

Składowisko radioaktywnych odpadów grozi zawaleniem. Przyczyna: zmiany klimatu

12.11.2019

Na Wyspach Marshalla, niegdyś miejscu licznych prób jądrowych, do dziś znajduje się składowisko radioaktywnych odpadów. Konstrukcja, nazywana „grobowcem”, została zbudowana przez Stany Zjednoczone i zawiera radioaktywny spadek. Problem w tym, że teraz – wraz ze zmianami klimatu – fale dosięgają coraz wyższych części konstrukcji, narażając ją na zawalenie.

Runit Dome, bo taką nazwę oficjalnie nosi zamknięte składowisko, powstał ma przełomie lat 70. i 80. i miał być rozwiązaniem dla problemu zanieczyszczenia środowiska, jakie pozostawiły po sobie jądrowe próby na Pacyfiku  Jak możemy przeczytać na rządowych stronach Wysp Marshalla, skażony atol Eneweak został oczyszczony przy udziale 4 tys. amerykańskich żołnierzy, a radioaktywny materiał (m.in. gleba) umieszczone zostały w kraterze na atolu Runit. I przykryte m.in. odpowiednią – wydawałoby się – warstwą betonu.

Jak jednak donosi LA Times, składowisko odpadów, które pozostawili po sobie Amerykanie, obecnie grozi zawaleniem. A to z powodu podnoszącego się poziomu wód, które dosięgają wyższych części konstrukcji, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Według relacji gazety, lokalne władze zwracały się z prośbą o pomoc do administracji USA, jednak ta odpowiedziała, że obiekt znajduje się na terenie Wysp Marshalla i to one ponoszą za niego odpowiedzialność.

Czytaj także: Rekordowy rok 2018: stężenie CO2 w atmosferze i poziom oceanów najwyższe w historii pomiarów

Skażenie atolu Bikini nawet tysiąckrotnie większe niż w Czarnobylu. Radioaktywny spadek po armii USA
Wybuch bomby “Baker”, zdetonowanej latem 1946 roku na atolu Bikini. Charakterystyczny ciemny prostokąt u “podnóża” chmury to wyniesiony w górę 170-metrowy pancernik “USS Arkansas”, znajdujący się na zdjęciu w niemal pionowej pozycji. (Zdjęcie: Shutterstock/Everett Historical)

Wyspy Marshalla były miejscem licznych prób jądrowych, dokonywanych przez Armię Stanów Zjednoczonych w latach 1946-1958. Łącznie na terytorium tego państwa dokonano 67 testów, a jednym z najbardziej słynnych miejsc prób był Atol Bikini. Jak wynika z badań opublikowanych przez PNAS kilka miesięcy temu, w pobranych tam próbkach – pomimo, iż minęło ponad 60 lat od ostatniej z prób jądrowych – odnotowano skażenie większe niż w przypadku katastrof elektrowni atomowych w Czarnobylu oraz Fukushimie. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

 

Źródła: LA Times, marshallislands.llnl.gov, PNAS

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.