Udostępnij

Składowisko radioaktywnych odpadów grozi zawaleniem. Przyczyna: zmiany klimatu

10.01.2024

Na Wyspach Marshalla, niegdyś miejscu licznych prób jądrowych, do dziś znajduje się składowisko radioaktywnych odpadów. Konstrukcja, nazywana „grobowcem”, została zbudowana przez Stany Zjednoczone i zawiera radioaktywny spadek. Problem w tym, że teraz – wraz ze zmianami klimatu – fale dosięgają coraz wyższych części konstrukcji, narażając ją na zawalenie.

Runit Dome, bo taką nazwę oficjalnie nosi zamknięte składowisko, powstał ma przełomie lat 70. i 80. i miał być rozwiązaniem dla problemu zanieczyszczenia środowiska, jakie pozostawiły po sobie jądrowe próby na Pacyfiku  Jak możemy przeczytać na rządowych stronach Wysp Marshalla, skażony atol Eneweak został oczyszczony przy udziale 4 tys. amerykańskich żołnierzy, a radioaktywny materiał (m.in. gleba) umieszczone zostały w kraterze na atolu Runit. I przykryte m.in. odpowiednią – wydawałoby się – warstwą betonu.

Jak jednak donosi LA Times, składowisko odpadów, które pozostawili po sobie Amerykanie, obecnie grozi zawaleniem. A to z powodu podnoszącego się poziomu wód, które dosięgają wyższych części konstrukcji, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Według relacji gazety, lokalne władze zwracały się z prośbą o pomoc do administracji USA, jednak ta odpowiedziała, że obiekt znajduje się na terenie Wysp Marshalla i to one ponoszą za niego odpowiedzialność.

Czytaj także: Rekordowy rok 2018: stężenie CO2 w atmosferze i poziom oceanów najwyższe w historii pomiarów

Skażenie atolu Bikini nawet tysiąckrotnie większe niż w Czarnobylu. Radioaktywny spadek po armii USA
Wybuch bomby “Baker”, zdetonowanej latem 1946 roku na atolu Bikini. Charakterystyczny ciemny prostokąt u “podnóża” chmury to wyniesiony w górę 170-metrowy pancernik “USS Arkansas”, znajdujący się na zdjęciu w niemal pionowej pozycji. (Zdjęcie: Shutterstock/Everett Historical)

Wyspy Marshalla były miejscem licznych prób jądrowych, dokonywanych przez Armię Stanów Zjednoczonych w latach 1946-1958. Łącznie na terytorium tego państwa dokonano 67 testów, a jednym z najbardziej słynnych miejsc prób był Atol Bikini. Jak wynika z badań opublikowanych przez PNAS kilka miesięcy temu, w pobranych tam próbkach – pomimo, iż minęło ponad 60 lat od ostatniej z prób jądrowych – odnotowano skażenie większe niż w przypadku katastrof elektrowni atomowych w Czarnobylu oraz Fukushimie. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

 

Źródła: LA Times, marshallislands.llnl.gov, PNAS

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.