Udostępnij

Śląski Inkubator Innowacji Społecznych – do rozwiązania konkretne problemy. Są granty dla pomysłodawców

07.12.2021

Założenie jest proste. Gminy, podmioty publiczne i prywatne zgłaszały swoje konkretne problemy i wyzwania. Teraz nad ich rozwiązaniem mają pracować innowatorzy. Tematyka jest szeroka – to wyróżnia Śląski Inkubator na tle całego kraju. Na rozwiązanie lokalnych wyzwań można otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nabór rozpoczyna się dziś (7 grudnia) i potrwa do 10 stycznia 2022 roku.

Projekt powstał głównie z myślą o rozwiązaniu wyzwań, które stają przed gminami, ale też organizacjami pozarządowymi czy prywatnymi firmami – mówi w rozmowie ze SmogLabem Janusz Piechoczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika.

Innowacje mają dotyczyć na przykład rozwoju białych czy zielonych miejsc pracy. Inna kategoria to niwelowanie skutków społecznych ubóstwa energetycznego, wsparcie zatrudnienia kobiet, rozwiązanie problemu depopulacji czy rewitalizacja miast w wymiarze społecznym – podkreśla Piechoczek.

Nabór dla innowatorów właśnie wystartował, warto śledzić dedykowaną stronę organizatorów.

Śląski Inkubator i konkretne problemy

Dokładna lista wyzwań dostępna jest na stronie CRIS. Wśród nich znajdziemy na przykład wyzwanie z Rybnika. Władze miasta tytułują je tak: Jak zredukować liczbę niebiodegradowalnych naczyń jednorazowych trafiających na miejskie wysypisko tak, aby je docelowo wyeliminować?

Kolejnym wyzwaniem związanym z zielonymi miejscami pracy jest kwestia odpadów z terenów zielonych. Jak zagospodarować dużą ilość odpadów zielonych (liści z parków, drzew z wycinek pielęgnacyjnych), aby ograniczyć problem z ich składowaniem i zredukować koszty po stronie miasta? – brzmi pełna treść zdiagnozowanego problemu.

Czytaj również: Śląscy samorządowcy twardo w sprawie „kopciuchów”. Zapowiadają kontrole i kary

Ubóstwo energetyczne

Następny obszar tematyczny dotyczy niwelowania skutków społecznych ubóstwa energetycznego. Gmina Godów zgłosiła swoje wyzwanie do projektu. Innowatorzy, którzy podejmą ten temat muszą poszukać odpowiedzi na pytanie: Jak pomóc ubogim energetycznie mieszkańcom gminy w realizowaniu inwestycji termomodernizacyjnej? Celem jest stworzenie warunków dla takich osób, aby faktycznie mogły skorzystać z programów wsparcia i ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie.

Z kolei Racibórz chce walczyć z odpływem młodych mieszkańców. W jaki sposób badać losy absolwentów szkół i uczelni oraz ich motywacje do emigracji, aby na podstawie gromadzonych danych móc tworzyć strategie przeciwdziałania temu zjawisku?

To bardzo konkretne wyzwania, ale część z nich może być stosowana także na skalę krajową. Taka idea również przyświeca Śląskiemu Inkubatorowi, podkreślają to organizatorzy w rozmowie z redakcją.

Rewitalizacja społeczna

Do tej pory rewitalizacje, mające życie przywracać, kojarzyły się często z betonowaniem miejskich przestrzeni i raczej z zabijaniem życia. W programie najwięcej problemów zgłoszono właśnie w kategorii Rewitalizacja miast w wymiarze społecznym.

Przed pomysłodawcami szereg zagadnień. W Rybniku poszukają pomysłu na budynek byłej sprężarkowni w zabytkowej kopalni. Cel jest taki, aby mieszkańcy mogli rozwijać tam swoje zamiłowania i pasje kulinarne.

Wodzisław Śląski chce ożywić centrum i pyta: Jak „pobudzić” mieszkańców dzielnicy Stare Miasto oraz pozostałych mieszkańców do zaangażowania się w ożywienie centralnego punktu Miasta aby znów tętniło na powrót „życiem” i stało się miejscem do którego mieszkańcy chętnie wracają i lubią spędzać czas? W Mikołowie zaś chcą znaleźć pomysł na remontowaną kamienicę na miejskim Rynku, tak aby przyciągała ona młodzież i dorosłych do aktywności społecznej i obywatelskiej.

Lista wyzwań jest dużo dłuższa. Na rozwiązanie konkretnych problemów z województwa śląskiego można otrzymać nawet 45 tysięcy złotych. Projekt realizowany jest przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Zdjęcie tytułowe: fotogestoeber/shutterstock

Czytaj również: Marszałek podał datę odejścia od palenia węglem w domach jednorodzinnych

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.