Udostępnij

Śląski Inkubator Innowacji Społecznych – do rozwiązania konkretne problemy. Są granty dla pomysłodawców

07.12.2021

Założenie jest proste. Gminy, podmioty publiczne i prywatne zgłaszały swoje konkretne problemy i wyzwania. Teraz nad ich rozwiązaniem mają pracować innowatorzy. Tematyka jest szeroka – to wyróżnia Śląski Inkubator na tle całego kraju. Na rozwiązanie lokalnych wyzwań można otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nabór rozpoczyna się dziś (7 grudnia) i potrwa do 10 stycznia 2022 roku.

Projekt powstał głównie z myślą o rozwiązaniu wyzwań, które stają przed gminami, ale też organizacjami pozarządowymi czy prywatnymi firmami – mówi w rozmowie ze SmogLabem Janusz Piechoczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika.

Innowacje mają dotyczyć na przykład rozwoju białych czy zielonych miejsc pracy. Inna kategoria to niwelowanie skutków społecznych ubóstwa energetycznego, wsparcie zatrudnienia kobiet, rozwiązanie problemu depopulacji czy rewitalizacja miast w wymiarze społecznym – podkreśla Piechoczek.

Nabór dla innowatorów właśnie wystartował, warto śledzić dedykowaną stronę organizatorów.

Śląski Inkubator i konkretne problemy

Dokładna lista wyzwań dostępna jest na stronie CRIS. Wśród nich znajdziemy na przykład wyzwanie z Rybnika. Władze miasta tytułują je tak: Jak zredukować liczbę niebiodegradowalnych naczyń jednorazowych trafiających na miejskie wysypisko tak, aby je docelowo wyeliminować?

Kolejnym wyzwaniem związanym z zielonymi miejscami pracy jest kwestia odpadów z terenów zielonych. Jak zagospodarować dużą ilość odpadów zielonych (liści z parków, drzew z wycinek pielęgnacyjnych), aby ograniczyć problem z ich składowaniem i zredukować koszty po stronie miasta? – brzmi pełna treść zdiagnozowanego problemu.

Czytaj również: Śląscy samorządowcy twardo w sprawie „kopciuchów”. Zapowiadają kontrole i kary

Ubóstwo energetyczne

Następny obszar tematyczny dotyczy niwelowania skutków społecznych ubóstwa energetycznego. Gmina Godów zgłosiła swoje wyzwanie do projektu. Innowatorzy, którzy podejmą ten temat muszą poszukać odpowiedzi na pytanie: Jak pomóc ubogim energetycznie mieszkańcom gminy w realizowaniu inwestycji termomodernizacyjnej? Celem jest stworzenie warunków dla takich osób, aby faktycznie mogły skorzystać z programów wsparcia i ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie.

Z kolei Racibórz chce walczyć z odpływem młodych mieszkańców. W jaki sposób badać losy absolwentów szkół i uczelni oraz ich motywacje do emigracji, aby na podstawie gromadzonych danych móc tworzyć strategie przeciwdziałania temu zjawisku?

To bardzo konkretne wyzwania, ale część z nich może być stosowana także na skalę krajową. Taka idea również przyświeca Śląskiemu Inkubatorowi, podkreślają to organizatorzy w rozmowie z redakcją.

Rewitalizacja społeczna

Do tej pory rewitalizacje, mające życie przywracać, kojarzyły się często z betonowaniem miejskich przestrzeni i raczej z zabijaniem życia. W programie najwięcej problemów zgłoszono właśnie w kategorii Rewitalizacja miast w wymiarze społecznym.

Przed pomysłodawcami szereg zagadnień. W Rybniku poszukają pomysłu na budynek byłej sprężarkowni w zabytkowej kopalni. Cel jest taki, aby mieszkańcy mogli rozwijać tam swoje zamiłowania i pasje kulinarne.

Wodzisław Śląski chce ożywić centrum i pyta: Jak „pobudzić” mieszkańców dzielnicy Stare Miasto oraz pozostałych mieszkańców do zaangażowania się w ożywienie centralnego punktu Miasta aby znów tętniło na powrót „życiem” i stało się miejscem do którego mieszkańcy chętnie wracają i lubią spędzać czas? W Mikołowie zaś chcą znaleźć pomysł na remontowaną kamienicę na miejskim Rynku, tak aby przyciągała ona młodzież i dorosłych do aktywności społecznej i obywatelskiej.

Lista wyzwań jest dużo dłuższa. Na rozwiązanie konkretnych problemów z województwa śląskiego można otrzymać nawet 45 tysięcy złotych. Projekt realizowany jest przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Zdjęcie tytułowe: fotogestoeber/shutterstock

Czytaj również: Marszałek podał datę odejścia od palenia węglem w domach jednorodzinnych

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.