Udostępnij

Smog zwiększa ryzyko problemów psychicznych. Zbadano 13 tys. pacjentów

16.01.2024

Najnowsze badanie brytyjskich naukowców dowodzi, że smog może sprzyjać zaostrzeniu problemów psychicznych. Chodzi zarówno o zanieczyszczenia pochodzące z ruchu samochodowego, jak i pyły zawieszone, których głównych źródłem w Polsce jest ogrzewanie budynków mieszkalnych.

Naukowcy z kilku brytyjskich uniwersytetów postanowili sprawdzić, czy życie w zanieczyszczonym powietrzu sprzyja zaostrzeniu problemów psychicznych. W tym celu przeanalizowano dane na temat kondycji psychicznej 13 tys. pacjentów z południowego Londynu. Prześledzono ich stan zdrowia od momentu pierwszego kontaktu z poradnią psychiatryczną. Informacje na ten temat zestawiono z danymi na temat jakości powietrza w miejscu zamieszkania.

Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach „British Journal of Psychiatry„.

Co wykazało badanie? Okazuje się, że w przypadku osób narażonych na wyższe stężenia zanieczyszczeń powietrza ryzyko zaostrzenia objawów chorobowych było wyższe. Chodzi o sytuacje, gdy pogorszenie się stanu zdrowia wymagało podjęcia leczenia ambulatoryjnego lub hospitalizacji. Co ciekawe, związek zaobserwowano zarówno w przypadku zanieczyszczeń typowo transportowych, jak i takich, które pochodzą z innych źródeł.

Choć w badaniu kontrolowano także inne zmienne mogące wpływać na stan zdrowia, naukowcy podkreślają, że ich badanie nie dowodzi związku przyczynowo-skutkowego. Ponieważ takie połączenie wydaje się prawdopodobne, ze względu na związek zanieczyszczeń ze stanami zapalnymi, badania będą kontynuowane.

Czytaj również: Ile lat życia zabiera smog?

Smog a zaostrzenie choroby psychicznej

W przypadku tlenków azotu dane prezentują się następująco: Osoby żyjące w silniej zanieczyszczonym środowisku przez rok były bardziej narażone na hospitalizację o 18 procent. Ryzyko podjęcia dodatkowego leczenia ambulatoryjnego było natomiast wyższe o 32 proc., w porównaniu do osób oddychających czystszym powietrzem.

Choć zaobserwowana korelacja była silniejsza w przypadku tlenków azotu, wykazano także powiązanie między kondycją pacjentów a poziomami pyłów zawieszonych PM2.5. W Polsce ten typ zanieczyszczeń pochodzi w największym stopniu z ogrzewania budynków mieszkalnych. W tym przypadku średnie kwartalne stężenia cząstek wahały się od 18 do 96 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m³). Wykazano, że wzrost średnich stężeń o 3 jednostki, przez okres roku, oznaczał 11-procentowy wzrost ryzyka hospitalizacji, natomiast leczenia ambulatoryjnego – 7-procentowy.

Badanie obejmowało kondycję pacjentów w okresie 7 lat.

Czystsze powietrze a służba zdrowia

„Istnieją już dowody łączące zanieczyszczenie powietrza z występowaniem zaburzeń psychicznych. Nasze nowe odkrycia sugerują jednak, że mogą one również odgrywać rolę w nasileniu zaburzeń psychicznych u osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania, dr Ioannis Bakolis z King’s College London. „Jest to również czynnik ryzyka, który można łatwo modyfikować. Sugeruje to, że więcej inicjatyw mających na celu zmniejszenie narażenia [na zanieczyszczenia – przyp. SM], takich jak strefy niskiej emisji, może poprawić sytuację w zakresie zdrowia psychicznego. A także obniżyć wysokie koszty [systemowe – przyp. SM] opieki zdrowotnej, z którymi wiąże się długotrwała przewlekła choroba psychiczna” – podkreślił dr Bakolis.

Czytaj również: Smog, a problemy ze wzrokiem.

_

Z wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/NadyGinzburg

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.