Udostępnij

Smog to nie tylko kopciuchy. Przyczyną też pyły z budów, a nawet… smażenie [PODCAST]

12.02.2020

O smogu wszyscy wiedzą już wszystko? Okazuje się, że wokół tego problemu nadal krąży wiele mitów. Dotyczą na przykład tego, co dokładnie znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu. Bo wcale nie chodzi jedynie o pyły, a na powstawanie smogu może wpływać nawet… smażenie na patelni. Na proste pytania o zanieczyszczenie powietrza odpowiedział profesor Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej, autor książki „Smog w Polsce”.

Powietrze trują nie tylko stare piece i wysłużone diesle. Przyczyn jest wiele, a wśród nich – na przykład prace budowlane. Jeśli mieszkamy więc na nowym osiedlu, wokół którego wciąż stawiane są nowe bloki, lepiej załóżmy antysmogową maskę.


– Chodzi tu o pylenie, na przykład z cięcia kostki brukowej. To ciągła emisja. Jest ona kładziona w naszym kraju masowo. Za granicą często w miejscu, gdzie kładzie się kostkę, stawiane są blaszane bariery. Pracownicy z kolei noszą maski. W Polsce tego nie ma – mówi profesor Kleczkowski. Kolejnym mniej typowym źródłem smogu są prace rozbiórkowe, przy których w powietrzu mogą unosić się ogromne ilości pyłu.

Naukowiec podkreśla jednak, że najbardziej truje nas tak zwana „niska emisja”. Chodzi o dym z kominów w domach, gdzie pali się dosłownie wszystkim. Niestety, to wciąż duży problem. Potwierdzają to badania próbek popiołu z małopolskich miejscowości. Tylko w nielicznych przypadkach był on wolny od śladów spalania odpadów.


– Jeśli pozbędziemy się „kopciuchów” i ograniczymy emisje z transportu bez wielkich nakładów inwestycyjnych, pozbędziemy się dwóch trzecich zanieczyszczenia powietrza – przekonuje Kleczkowski. Jak dodaje, w takiej sytuacji zbliżymy się do poziomu europejskich „średniaków”.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Sharomka

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.