Udostępnij

Stare piece kopcą już tylko w 600 krakowskich domach. Teraz czas na wymiany w „obwarzanku”

20.04.2021

Kraków podsumował sezon grzewczy i chwali się: jest coraz lepiej. To efekt wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych w całym mieście i akcji wymian pieców. Podobne zadanie czeka „obwarzanka” – podkreślają urzędnicy. Bez poprawy w ościennych gminach, smog w Krakowie wciąż będzie problemem.

Jak czytamy na miejskim portalu, obecnie wszystkie stacje monitoringu jakości powietrza odnotowują wyraźne spadki stężeń pyłów. W roku 2019 przekroczenia w zakresie stężeń średniorocznych PM10 wskazywała tylko jedna stacja. W 2020 roku dane ze wszystkich stacji pokazywały już wartości mieszczące się w dopuszczalnej normie.

Urzędnicy tłumaczą, że to już drugi sezon, kiedy obowiązuje zakaz stosowania paliw stałych. Zanim został wprowadzony, miasto wymieniło wiele przestarzałych źródeł ciepła.

– Podobne zadanie czeka także gminy ościenne, które muszą pozbyć się bezklasowych pieców do końca 2022 roku – mówi prezydent Jacek Majchrowski. Słaba jakość powietrza w „obwarzanku” przyczynia się do tego, że smog w Krakowie, pomimo poprawy, wciąż jest problemem. Żeby z tym walczyć, niezbędne jest przede wszystkim zlikwidowanie starych pieców w małopolskich gminach. Jak na razie niestety idzie zbyt wolno. Jak wyliczył Krakowski Alarm Smogowy, w 2019 roku w 14 gminach wymieniono zaledwie 2493 piece. 

Smog w Krakowie pod kontrolą

Miasto policzyło także, ile kotłów na paliwa stałe wciąż działa w Krakowie. Z szacunków wynika, że znajdują się w około 600 budynkach.

Czytaj także: Małopolska wieś polskim centrum OZE? Tego chce resort klimatu

– Obecnie tylko 0,5 proc. wszystkich budynków w mieście posiada potencjalnie czynne palenisko na paliwo stałe. Ich wpływ na jakość powietrza w Krakowie oceniany jest jako marginalny – zaznacza Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK.

Jak podaje portal Krakow.pl, od września 2020 do marca 2021 roku straż miejska przeprowadziła ok. 2249 kontroli palenisk. Odnotowano 94 wykroczenia, wystawiono 37 mandatów na łączną kwotę 7150 zł. Sporządzono także 41 notatek pod wniosek do sądu.

Źródło: https://www.krakow.pl/

Zdjęcie: FajarPangestu/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.