Udostępnij

Sondaż: Co wyborcy głównych partii sądzą o odejściu od węgla w energetyce do 2030 roku?

13.05.2019

Ośrodek badawczy Kantar Polska w niedawnym badaniu przyjrzał się preferencjom polskich wyborców, jeśli chodzi o ich stosunek do odejścia od produkcji energii z węgla. Wnioski z badań mogą zaskakiwać: W przypadku wyborców każdej uwzględnionej w badaniu partii, większość ankietowanych skłaniała się ku rezygnacji z węgla w energetyce do 2030 roku.

Na pytanie „Czy Pan(i) zdaniem Polska powinna odejść od produkcji energii z węgla na rzecz produkcji energii z krajowych źródeł odnawialnych do 2030 roku?” można było odpowiedzieć na czterostopniowej skali – od „zdecydowanie nie”, przez „raczej nie” i „raczej tak”, po „zdecydowanie tak”.

Najbardziej zdecydowaną na odejście od węgla w perspektywie najbliższych 11 lat okazała się być grupa wyborców Wiosny Roberta Biedronia. 74 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, natomiast „raczej tak” – 17 procent.

W grupie wyborców Platformy Obywatelskiej „zdecydowanie tak” odpowiedziało 66. proc. badanych, a 25 proc. – „raczej tak”.

Najbardziej zróżnicowane okazały się deklaracje wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Wśród badanych zwolenników partii rządzącej „zdecydowanie tak” odpowiedziało 21 proc., 34 proc. – „raczej tak”, 17 proc. – „raczej nie”, a 19 proc. – „zdecydowanie nie”.

Zaskakujący może wydawać się fakt, że wśród badanych wyborców PiS – podobnie jak w przypadku pozostałych partii – dominowała grupa osób skłaniające się ku rezygnacji z węgla w energetyce do 2030 roku (odpowiedzi „raczej tak” i „zdecydowanie tak” stanowiły łącznie 55 proc.).

Ośrodek badawczy Kantar o stosunek do odejścia od produkcji energii z węgla zapytał wyborców siedmiu partii politycznych – PiS, PO, PSL, SLD, Nowoczesnej, Wiosny i Kukiz’15. Badanie przeprowadzono na zlecenie Greenpeace Polska, w drugiej połowie kwietnia 2019 roku.

 

Z pełnym raportem z badań KANTAR można zapoznać się tutaj.

Źródło: Kantar Polska

Zdjęcie: Shutterstock/Reinhard Tiburzy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.