Udostępnij

Spór wokół unijnej strategii klimatycznej: Czy atom to „zrównoważone źródło energii”?

12.12.2019

Dyskusja nad neutralnością klimatyczną w Unii Europejskiej, związana z propozycją „Europejskiego Zielonego Ładu”, dotyczy nie tylko tego, jak szybko zdekarbonizowane powinny zostać unijne gospodarki. W tle toczy się dyskusja także nad tym, jakimi ścieżkami transformacja ta powinna się odbywać. W grę wchodzą wielomiliardowe sumy w ramach unijnego budżetu, a słowo-klucz przy ich podziale brzmi: taksonomia.

W czwartek, około godziny 15, rozpoczął się unijny szczyt poświęcony tematowi neutralności klimatycznej UE. Szefowie rządów poszczególnych państw zjechali do Brukseli, by negocjować strategię transformacji energetycznej, której głównym założeniem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych przez poszczególne państwa Unii. Przedmiotem negocjacji jest jednak nie tylko harmonogram transformacji energetycznej, ale i de facto jej przebieg. O tym, które źródła energii uzyskają wsparcie, a które trafią na boczny tor, zdecydować ma bowiem ich klasyfikacja.

Czytaj także: Komisja Europejska przedstawiła Europejski Zielony Ład. “Szansa na proklimatyczny zwrot”

Jedna z kontrowersji dotyczy na przykład tego, czy z listy wspieranych rozwiązań wykreślony powinien zostać gaz ziemny. Jego spalanie wiąże się co prawda z emisją gazów cieplarnianych, jednak niektórzy optują za nim jako za rozwiązaniem przejściowym, które mogłoby tymczasowo zastąpić bardziej emisyjny węgiel.

Znacznie więcej emocji budzi jednak inna kwestia: mianowicie to, czy Unia Europejska na swojej ścieżce do neutralności klimatycznej powinna wspierać… atom. Ten bowiem – choć jest rozwiązaniem niskoemisyjnym, jeśli chodzi o dwutlenek węgla – wiąże się z powstawaniem odpadów radioaktywnych, które budzą niechęć w części społeczeństw Europy, a w związku z tym i w części stronnictw politycznych.

Unijna taksonomia – o co chodzi?

Kwestia tego, jakie technologie w energetyce będą wspierane w najbliższych latach w Unii Europejskiej, określana jest mianem taksonomii (ang. taxonomy). Mówiąc najprościej, chodzi o klasyfikację inwestycji, na podstawie której będą później podejmowane decyzje o unijnym wsparciu dla inwestycji, w tym wsparciu finansowym.

I choć rozwiązania, które znajdą się poza listą „zielonych” technologii (tj. sprzyjających „zrównoważonemu rozwojowi”), nie będą formalnie zakazane, to nie będą one wspierane w ramach unijnego budżetu. Mogą ponadto spotkać się z ostracyzmem ze strony unijnych instytucji finansowych, w tym Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Czytaj także: Fundusz inwestycyjny wzywa spółki do ujawniania śladu węglowego. Grozi wycofaniem funduszy

W celu wypracowania unijnej taksonomii powołana została więc grupa ekspertów TEG (Technical expert group), której raporty miały mieć charakter doradczy względem negocjacji między państwami. Ze względu na niejednoznaczne podejście do kwestii rozwoju energetyki jądrowej, pojawiły się jednak krytyczne głosy, że jest to jedynie przykrywka dla przeforsowania „antyatomowej” polityki. Na łamach Financial Times pojawił się np. felieton Rauliego Partanena, który wprost zastanawia się nad związkami między postulatem porzucenia atomu a interesami Niemiec, opowiadającymi się za stricte odnawialnymi źródłami energii.

Spór o „zrównoważony” atom

Wróćmy jednak do Brukseli. Abstrahując od konkretnych interesów stojących za chęcią wykluczenia energetyki jądrowej, warto zwrócić uwagę na faktyczne deklaracje polityków, formułowane w kontekście rozpoczętego szczytu. A w tym kontekście możemy mówić o co najmniej dwóch grupach, które zamierzają forsować w Brukseli swoje wizje, jeśli chodzi o atom.

Tuż przed szczytem po stronie energetyki jądrowej jawnie opowiedziały się władze Czech, które zadeklarowały, że atom powinien zostać sklasyfikowany jako „zrównoważone źródło energii”. Otrzymały przy tym wsparcie z ust prezydenta Francji, Emanuela Macrona.

Sprawdź również: Globalna emisja dwutlenku węgla wciąż rośnie

Przed tygodniem jednak media donosiły o porażce rządu francuskiego, który – mimo intensywnego lobbingu – w unijnych negocjacjach przegrał z ugrupowaniem Europejskich Zielonych. Jak bowiem informują dziennikarze FT,  w ramach negocjacji nad taksonomią Zielonym udało się przeforsować surowe kryteria oceny, które w praktyce mogą uniemożliwić zaliczenie atomu do źródeł „zrównoważonych”. Dokument, co warto podkreślić, nie trafił jednak jeszcze pod głosowanie w odpowiednich organach UE.

Jak donosi portal Euractiv, w „obozie” zdecydowanie  opowiadającym się za rezygnacją z atomu są natomiast wspomniane Niemcy, a także Austria i Luksemburg. RFN planuje do 2022 roku zamknąć ostatnią elektrownię atomową.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Daniel Prudek

 

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.