Udostępnij

Sprawa wpływu elektrowni Bełchatów na klimat: Sąd w Łodzi uznał problem i zarządził rozmowy ugodowe

23.09.2020

Wczoraj przed Sądem Okręgowym w Łodzi miała miejsce rozprawa w sprawie pomiędzy Fundacją ClientEarth a spółką PGE GiEK, właścicielem m.in. Elektrowni Bełchatów. W związku z kryzysem klimatycznym, którego przyczyną jest emitowanie gazów cieplarnianych, organizacja domaga się odejścia od spalania węgla brunatnego w 11 blokach węglowych w Bełchatowie do 2030 roku i w ostatnim do 2035 roku. Choć sprawa nie została rozstrzygnięta, dzisiejszą decyzję aktywiści uważają za przełomową: sąd uznał bowiem powagę problemu i zobowiązał obydwie strony do rozpoczęcia rozmów ugodowych. Ich rezultat poznamy za 3 miesiące.

Przed Sądem Rejonowym w Łodzi spotkali się we wtorek przedstawiciele Fundacji ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi i spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, właściciel elektrowni w Bełchatowie. Pozew, złożony przez Client Earth w ubiegłym roku, dotyczy szkód w środowisku naturalnym – traktowanym jako dobro wspólne – w wyniku działalności elektrowni.

Choć sprawa nadal nie jest rozstrzygnięta, dzisiejszą decyzję aktywiści uważają za przełomową: sąd uznał bowiem powagę problemu i zobowiązał obydwie strony do rozpoczęcia rozmów ugodowych. Na znalezienie porozumienia – na przykład wypracowanie strategii ograniczania emisji CO2 do atmosfery – strony dostały 3 miesiące.

Czytaj także: 10 największych emitentów CO2 w Europie to elektrownie węglowe i Ryanair

Elektrownia Bełchatów jest największą elektrownią węglową w Europie i największą elektrownią na węgiel brunatny na świecie. Jak podaje ClientEarth, od początku działalności wyemitowała około miliarda ton dwutlenku węgla do atmosfery, czyli tyle, ile cały kraj emituje w ciągu trzech lat. Elektrownia Bełchatów jest największym pojedynczym emitentem CO2 w Europie.

„Prawo do czystego środowiska i bezpiecznej przyszłości”

Fundacja domaga się odejścia od spalania węgla brunatnego w 11 najstarszych blokach elektrowni do 2030 roku i w ostatnim bloku do 2035 roku. Żądania uzasadnia się wielowymiarowe niszczenie środowiska, do którego ClientEarth zalicza: pogłębianie kryzysu klimatycznego poprzez emisje dwutlenku węgla, odwadnianie regionu, a także zanieczyszczanie gleby i powietrza.

Oparto się m.in. na raportach Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), ekspertyzach w zakresie wpływu kompleksu bełchatowskiego na środowisko oraz na analizach ekonomicznych dowodzących efektywności zastąpienia węgla brunatnego w Elektrowni Bełchatów czystymi źródłami energii.

Czytaj także: Pozew w sprawie Elektrowni Bełchatów. Instalacja “zagrożeniem dla środowiska jako dobra wspólnego”

“Ostateczne rozstrzygnięcie tej sprawy może być przełomem w polskiej transformacji energetycznej. Dla Polek i Polaków wygaszanie bloków w Elektrowni Bełchatów może być sygnałem, że ich prawo do czystego środowiska i bezpiecznej przyszłości klimatycznej jest ważniejsze niż węgiel” – skomentowała werdykt Monika Sadkowska, rzeczniczka ds. kampanii w ClientEarth.

Czy strony znajdą rozwiązanie?

Pozwana strona deklaruje chęć dialogu. „Grupa PGE, w tym spółka PGE GiEK, do której należy Elektrownia Bełchatów, w pełni respektuje oraz realizuje proces transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnym, jak również pozostaje otwarta na dialog” – napisano w oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze.

“Z satysfakcją przyjmujemy decyzję sądu. Jesteśmy gotowi na to, żeby wspólnie z PGE GiEK rozpocząć rozmowy i wypracować rozwiązania bezpieczne dla ludzi, klimatu i środowiska. Te rozmowy muszą jednak odbywać się w duchu tego, o czym powiedział sąd: kryzys klimatyczny jest faktem i wyzwaniem dla nas wszystkich, także dla operatorów elektrowni, którzy nie mogą uciekać odpowiedzialności. A działać w kwestii klimatu musimy szybko i pilnie, co potwierdzają zarówno naukowcy, jak i obywatele – 81 proc. osób w Polsce uważa kryzys klimatyczny za bezpośrednie zagrożenie” – powiedziała w oświadczeniu Ilona Jędrasik, kierowniczka programu Polska Energia w ClientEarth.

Wynik rozmów poznamy w ciągu najbliższych miesięcy.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Pawel_Brzozowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.