Udostępnij

Stan suszy rolniczej ogłoszono na terenie całego kraju. Najsilniej zagrożone są krzewy owocowe i kukurydza

02.08.2019

Państwowy Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ogłosił w najnowszym raporcie, że na terenie całego kraju odnotowany został stan tzw. suszy rolniczej. Na szkody narażone są odmiany wszystkich monitorowanych upraw. Najgorzej jest w przypadku krzewów owocowych, gdzie zagrożonych jest ponad 60 proc. powierzchni upraw.

Jak poinformował państwowy Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w najnowszym komunikacie, w okresie od 1 czerwca do 31 lipca tego roku suszę rolniczą odnotowano na terenie wszystkich województw. Zagrożone są uprawy (różnego rodzaju) w ok. 90 procent gmin w Polsce.

Według danych IUNG suszą rolniczą dotknięte zostały wszystkie monitorowane rodzaje upraw: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka oraz chmielu.

Sytuacja jest najbardziej niekorzystna w przypadku krzewów owocowych, gdzie suszą zagrożonych jest ponad 60 proc. powierzchni upraw. Niewiele lepiej jest w przypadku kukurydzy (zagrożenie dla 57,24 proc. upraw), roślin strączkowych (56,16 proc.) oraz tytoniu (48,70 proc.).

Minister rolnictwa poinformował w środę, że jest na bieżąco informowany przez wojewodów na temat sytuacji kryzysowej w rolnictwie. Z ich informacji wynika, że suszą zagrożonych jest 1,5 mln hektarów upraw, przy czym minister zastrzega, że straty mogą być większe. Póki co Ardanowski nie ujawnia, ile środków miałoby być przeznaczonych na rekompensaty dla rolników. W ubiegłym roku kosztowały one budżet państwa 2 mld złotych – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Ponadto z powodu trwającej suszy w części województw – m.in. na Śląsku – istnieje zagrożenie tzw. niżówką hydrogeologiczną. Jej najdotkliwszym dla człowieka skutkiem może być brak wody w płytszych ujęciach wody, przede wszystkim przydomowych studniach. Niekorzystna sytuacja w tym zakresie ma się utrzymywać przynajmniej do końca sierpnia. [Szerzej na temat ostrzeżenia Państwowej Służby Hydrogeologicznej informowaliśmy tutaj.]

 

Ze szczegółowymi statystykami można zapoznać się na stronach IUNG w Puławach – tutaj.

Źródła: IUNG, PAP

Zdjęcie: Shutterstock/juerginho

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.