Udostępnij

„Dużo pustych słów i niespełnionych obietnic”. Strajki klimatyczne wracają na ulice

21.09.2021

W piątek 24 września tysiące ludzi na całym świecie wyjdzie na ulice w walce o sprawiedliwą transformację. Strajki klimatyczne inspirowane przez globalny ruch Fridays for Future (pol. Piątki dla Klimatu) wracają do przestrzeni publicznej w związku ze zbliżającą się konferencją COP26. Szczyt ONZ ws. zmian klimatu nazywany także „szczytem ostatniej szansy” odbędzie się w Glasgow (Szkocja) i potrwa niemal 2 tygodnie.

Na spotkaniu zorganizowanym w związku z piątkową mobilizacją ruchów klimatycznych było kilkudziesięciu dziennikarzy z całego świata. W tym także przedstawiciele największych agencji.

Głos zabrała piątka młodych działaczy z różnych stron świata. To oni koordynują globalne strajki klimatyczne: Vanessa Nakate (Rise Up Movement, Uganda), Dohyeon Kim (Youth 4 Climate Action, Korea Południowa), Gabriel Klaasen (African Climate Alliance, RPA), Greta Thunberg (Fridays For Future, Szwecja) oraz Luisa Neubauer (Fridays For Future, Niemcy).

2200 ludzi rocznie umiera przez zanieczyszczenia powietrza w RPA, spowodowane przez spalanie paliw kopalnych – mówił Gabriel Klaasen. W swoim wystąpieniu domagał się solidarnej walki o transformacje klimatyczną. Działacze kładą w tym roku szczególny nacisk właśnie na solidarność. Podkreślają, że bogate kraje nie mogą umywać rąk od odpowiedzialności, a zmiany klimatu dotykają najbardziej kraje słabiej rozwinięte.

Wybory w Niemczech

Wiele pytań padało w stronę niemieckiej aktywistki, w związku z tym, że na berlińskie ulice wybiera się rekordowa liczba osób. Zaledwie dwa dni po wydarzeniu odbędą się wybory w tym kraju. Neubauer podkreślała, że żadna z politycznych partii nie przedstawiła ambitnej klimatycznej propozycji, choć dostrzega różnice między programami.

Podobnie jak w przypadku kampanii przed niedawnymi wyborami w Norwegii, również kampania przed wyborami do niemieckiego Bundestagu kładzie nacisk na klimat. Kwestię zmian klimatu wyniosły na agendę tragiczne powodzie, które nawiedziły ten kraj. Liczba ofiar śmiertelnych wyniosła ponad 150 osób.

Czytaj więcej: Wybory w Niemczech coraz bliżej. Oto jak ich wynik wpłynie na klimat i politykę Unii

Solidarność klimatyczna

Greta Thunberg mówiła o globalnym strajku planowanym na piątek. W niektórych krajach działacze planują tradycyjne strajki uliczne. Tam, gdzie obowiązują rygorystyczne obostrzenia, jak na przykład w Szwecji – aktywiści planują symboliczne happeningi.

– W tym momencie wiemy, że na ulicę wychodzi przynajmniej 20 polskich miast, ale cały czas dołączają kolejne. Postulaty są cały czas takie same, nie mogą się zmieniać, ponieważ nie zostały przez decydentów wykonane – mówi w rozmowie ze SmogLabem Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna.

Jej zdaniem rząd nie przejawia żadnych działań w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa (klimatycznego – red.). Lasota również nawiązuje do słów działaczy, którzy występowali na ogólnoświatowej konferencji.

– Przede wszystkim teraz podkreślamy to, że w obliczu kryzysu klimatycznego, bardzo potrzebna, a wręcz niezbędna jest solidarność. Solidarne działanie. Widać to szczególnie teraz, że w społeczeństwie budzą się różne grupy: medycy, nauczyciele, sędziowie, pracownicy w różnych regionach polski walczący o swoje prawa. My jesteśmy jedną z takich grup, dostrzegamy, że musimy się w tych wszystkich kryzysach solidarnie łączyć. Kryzys klimatyczny jest na tyle dużym wyzwaniem, że ta solidarność jest tutaj kluczowa – podkreśla działaczka.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst
Plakat informacyjny. Źródło: https://www.facebook.com/msk.polska

Szczyt klimatyczny COP26

Przekładany w związku z pandemią szczyt ws. zmian klimatu będzie z pewnością jednym z głównych miejsc nacisku na światowych gigantów. – Strajkujemy i solidaryzujemy się w szczególności z tymi, którzy są najbardziej dotknięci zmianami klimatu – podkreślała Luisa Neubauer. Podczas wydarzenia tradycyjnie już światowe strajki klimatyczne zorganizują swoje happeningi.

– Oczekujemy na ten szczyt, ponieważ dziś widzimy bardzo słaby i niesprawiedliwy proces, jeżeli chodzi o to kto weźmie w szczycie udział i kto zostanie w nim uwzględniony – mówiła działaczka zgromadzonej prasie, krytykując organizatorów COP26. – Od czasu szczytu w Paryżu, który odbył się 6 lat temu słyszymy także bardzo dużo pustych słów i niespełnionych obietnic ze strony rządów – mówiła zawiedziona działaczka.

Szczyt klimatyczny pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii dziennikarze nazywają „szczytem ostatniej szansy”. Ma być okazją do rewizji porozumień paryskich z 2015 roku. Będzie też pierwszym tego typu spotkaniem od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Konferencja COP26 rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada.

Skontaktuj się z autorem: maciej.fijak@smoglab.pl

Zdjęcie tytułowe: FooTToo/Shutterstock


Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.