Udostępnij

Strzelanie do dzików nie pomaga zwalczyć ASF. Najwięcej przypadków w UE zanotowano w Polsce

21.05.2020

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przekonuje, że masowe wybijanie dzików przyniosło oczekiwany przez niego skutek i w Polsce pozbywamy się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Tymczasem według europejskich danych, w naszym kraju notuje się najwięcej przypadków. W pierwszym kwartale roku potwierdzono ich ponad 1800.

Od ponad roku w Polsce trwa masowa rzeź dzików. W polowaniach na zwierzęta miała pomóc Lex Ardanowski – specustawa, według której za przeszkadzanie myśliwym w pracy można dostać karę grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Argumentem środowiska łowieckiego i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego za takimi rozwiązaniami jest walka z wirusem ASF. Okazuje się jednak, że nieskuteczna.

Czytaj także: Prof. Henryk Okarma: Możemy wybić dziki w pień, a nie pozbyć się ASF

Według portalu Pigprogress.net, powołującego się na dane z systemu powiadamiania o chorobach zwierząt Komisji Europejskiej (ADNS), szerzenie się choroby w Europie Wschodniej przyspiesza. W pierwszym kwartale roku w całej Unii Europejskiej potwierdzono 4085 przypadków ASF u dzików. Niemal połowa z nich (1824) została zdiagnozowana obszarze Polski. Na drugim miejscu są Węgry z 1400 przypadkami ASF.

Liczba z pierwszego kwartału 2020 w całej UE stanowi około 63 proc. wszystkich przypadków pomoru potwierdzonych w ubiegłym roku. Wynik dla Polski jest jeszcze wyższy – 74 proc. To oznacza, że w 2020 najprawdopodobniej zanotujemy znacznie więcej przypadków niż rok wcześniej.

W Polsce w 2019 roku potwierdzono 2468 zachorowań.

Minister Ardanowski ma na temat szerzenia się choroby inne zdanie. Kilka dni temu na antenie Radia Maryja przekonywał, że masowe polowania przyniosły skutek.

„ASF w Polsce jest pod kontrolą i się zmniejsza. 77 gmin w Polsce, spośród tych, w których był on wcześniej notowany, jest już od niego wolnych. Zgłosiliśmy to do UE i zabiegamy w Brukseli o to, żeby uwolnić już te gminy i przywrócić tam hodowlę świń” – mówił.

https://www.facebook.com/pracownia.na.rzecz.wszystkich.istot/photos/a.419012061503118/3870678403003116/?type=3&theater

Naukowcy i przyrodnicy podkreślają, że polowania nie są sposobem na walkę z ASF.

– Wirusa przenoszą myśliwi na butach i oponach, razem z krwią zabitych zwierząt. W zeszłym roku mieliśmy ogniska ASF przy wschodniej granicy, teraz zakażone dziki pojawiają się też po drugiej stronie kraju. To nie zwierzęta przebiegły całą Polskę, to myśliwi – mówił w rozmowie ze SmogLabem dr Marcin Urbaniak, prezes Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu.

Zdjęcie: Neil Burton/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.