5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska. Z tej okazji Organizacja Narodów Zjednoczonych, która ustanowiła święto, inauguruje kampanię „Wyścig do neutralności” (ang. Race to Zero). ONZ namawia w niej firmy, miasta i samorządy do działania na rzecz neutralności klimatycznej.
Światowy Dzień Środowiska ustanowiony został w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma przypominać o ekologicznych zobowiązaniach, które wówczas podjęto. Podczas konferencji sztokholmskiej – zorganizowanej pod hasłem „Mamy tylko jedną Ziemię” – przyjęto deklarację mówiącą o ścisłym związku między ludzkością a zamieszkiwaną przez nią planetą.
Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie (…). Oba aspekty środowiska: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa – prawa do życia jako takiego” – napisano w dokumencie.
W ciągu niemal pół wieku zmieniła się skala problemów środowiska i klimatu, a także uwidoczniły nowe, jak choćby kwestia zanieczyszczeń plastikowych. W ramach tegorocznego Światowego Dnia Środowiska, ONZ położyło nacisk na problem zmian klimatu, nawołując firmy i samorządy do neutralności klimatycznej w ramach kampanii „Race to Zero”.
Do tej pory swoje zobowiązania złożyło 1000 podmiotów, w tym firmy Adobe, H&M i Rolls-Royce. Uczestnicy kampanii zobowiązali się przedstawić plany, w ramach których osiągną zerową emisję dwutlenku węgla (netto) do 2050 roku.
„Wychodząc z pandemii koronawirusa, świat ma nie tylko okazję do odbudowy, ale także do stworzenia czegoś lepszego, włączając się w globalne zielone ozdrowienie” – powiedział Alok Sharma, prezydent przełożonego na późniejszy termin szczytu COP26 i brytyjski minister ds. biznesu. „Zachęcam wszystkich, aby dołączyli do 'wyścigu do neutralności’ i zobowiązali swój region, miasto lub firmę do osiągnięcia zerowych emisji netto najpóźniej do 2050 roku” – podkreślił Sharma w wydanym oświadczeniu.
„Natura ma dla nas jasny przekaz: szkodząc światu przyrody, szkodzimy równocześnie sobie samym. Przyspiesza degradacja siedlisk i utrata różnorodności biologicznej. Zmiany klimatu się pogłębiają. Pożary, powodzie, susze i burze stają się częstsze i bardziej niszczycielskie” – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. „Aby zadbać o ludzkość, musimy troszczyć się o naturę. Potrzebujemy całej naszej globalnej społeczności, aby zmienić kurs” – podkreślił w oświadczeniu opublikowanym z okazji Światowego Dnia Środowiska.
_
Zdjęcie: Shutterstock/MOHAMED ABDULRAHEEM