Udostępnij

Światowy Dzień Środowiska. ONZ wzywa do „wyścigu” o neutralność klimatyczną

05.06.2020

5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska. Z tej okazji Organizacja Narodów Zjednoczonych, która ustanowiła święto, inauguruje kampanię „Wyścig do neutralności” (ang. Race to Zero). ONZ namawia w niej firmy, miasta i samorządy do działania na rzecz neutralności klimatycznej.

Światowy Dzień Środowiska ustanowiony został w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma przypominać o ekologicznych zobowiązaniach, które wówczas podjęto. Podczas konferencji sztokholmskiej – zorganizowanej pod hasłem „Mamy tylko jedną Ziemię” – przyjęto deklarację mówiącą o ścisłym związku między ludzkością a zamieszkiwaną przez nią planetą.

Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie (…). Oba aspekty środowiska: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa – prawa do życia jako takiego” – napisano w dokumencie.

W ciągu niemal pół wieku zmieniła się skala problemów środowiska i klimatu, a także uwidoczniły nowe, jak choćby kwestia zanieczyszczeń plastikowych. W ramach tegorocznego Światowego Dnia Środowiska, ONZ położyło nacisk na problem zmian klimatu, nawołując firmy i samorządy do neutralności klimatycznej w ramach kampanii „Race to Zero”.

Do tej pory swoje zobowiązania złożyło 1000 podmiotów, w tym firmy Adobe, H&M i Rolls-Royce. Uczestnicy kampanii zobowiązali się przedstawić plany, w ramach których osiągną zerową emisję dwutlenku węgla (netto) do 2050 roku.

„Wychodząc z pandemii koronawirusa, świat ma nie tylko okazję do odbudowy, ale także do stworzenia czegoś lepszego, włączając się w globalne zielone ozdrowienie” – powiedział Alok Sharma, prezydent przełożonego na późniejszy termin szczytu COP26 i brytyjski minister ds. biznesu. „Zachęcam wszystkich, aby dołączyli do 'wyścigu do neutralności’ i zobowiązali swój region, miasto lub firmę do osiągnięcia zerowych emisji netto najpóźniej do 2050 roku” – podkreślił Sharma w wydanym oświadczeniu.

„Natura ma dla nas jasny przekaz: szkodząc światu przyrody, szkodzimy równocześnie sobie samym. Przyspiesza degradacja siedlisk i utrata różnorodności biologicznej. Zmiany klimatu się pogłębiają. Pożary, powodzie, susze i burze stają się częstsze i bardziej niszczycielskie” – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. „Aby zadbać o ludzkość, musimy troszczyć się o naturę. Potrzebujemy całej naszej globalnej społeczności, aby zmienić kurs” – podkreślił w oświadczeniu opublikowanym z okazji Światowego Dnia Środowiska.

_

Zdjęcie: Shutterstock/MOHAMED ABDULRAHEEM

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.