Udostępnij

Światowy Dzień Środowiska. ONZ wzywa do „wyścigu” o neutralność klimatyczną

05.06.2020

5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska. Z tej okazji Organizacja Narodów Zjednoczonych, która ustanowiła święto, inauguruje kampanię „Wyścig do neutralności” (ang. Race to Zero). ONZ namawia w niej firmy, miasta i samorządy do działania na rzecz neutralności klimatycznej.

Światowy Dzień Środowiska ustanowiony został w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma przypominać o ekologicznych zobowiązaniach, które wówczas podjęto. Podczas konferencji sztokholmskiej – zorganizowanej pod hasłem „Mamy tylko jedną Ziemię” – przyjęto deklarację mówiącą o ścisłym związku między ludzkością a zamieszkiwaną przez nią planetą.

Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie (…). Oba aspekty środowiska: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa – prawa do życia jako takiego” – napisano w dokumencie.

W ciągu niemal pół wieku zmieniła się skala problemów środowiska i klimatu, a także uwidoczniły nowe, jak choćby kwestia zanieczyszczeń plastikowych. W ramach tegorocznego Światowego Dnia Środowiska, ONZ położyło nacisk na problem zmian klimatu, nawołując firmy i samorządy do neutralności klimatycznej w ramach kampanii „Race to Zero”.

Do tej pory swoje zobowiązania złożyło 1000 podmiotów, w tym firmy Adobe, H&M i Rolls-Royce. Uczestnicy kampanii zobowiązali się przedstawić plany, w ramach których osiągną zerową emisję dwutlenku węgla (netto) do 2050 roku.

„Wychodząc z pandemii koronawirusa, świat ma nie tylko okazję do odbudowy, ale także do stworzenia czegoś lepszego, włączając się w globalne zielone ozdrowienie” – powiedział Alok Sharma, prezydent przełożonego na późniejszy termin szczytu COP26 i brytyjski minister ds. biznesu. „Zachęcam wszystkich, aby dołączyli do 'wyścigu do neutralności’ i zobowiązali swój region, miasto lub firmę do osiągnięcia zerowych emisji netto najpóźniej do 2050 roku” – podkreślił Sharma w wydanym oświadczeniu.

„Natura ma dla nas jasny przekaz: szkodząc światu przyrody, szkodzimy równocześnie sobie samym. Przyspiesza degradacja siedlisk i utrata różnorodności biologicznej. Zmiany klimatu się pogłębiają. Pożary, powodzie, susze i burze stają się częstsze i bardziej niszczycielskie” – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. „Aby zadbać o ludzkość, musimy troszczyć się o naturę. Potrzebujemy całej naszej globalnej społeczności, aby zmienić kurs” – podkreślił w oświadczeniu opublikowanym z okazji Światowego Dnia Środowiska.

_

Zdjęcie: Shutterstock/MOHAMED ABDULRAHEEM

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.