Udostępnij

Świetna akcja młodych Francuzów. Czyszczą kraj z niedopałków i efektami chwalą się na Twitterze #FillTheBottle

12.08.2019

Ptak karmiący pisklę niedopałkiem papierosa – taki obrazek  zobaczyli użytkownicy Facebooka na całym świecie. Młodzi Francuzi chcą, by sfotografowanie podobnego widoku w przyszłości nie było już możliwe. Jednocześnie zachęcają do ponownego użycia jednorazowych, plastikowych butelek. 

#FillTheBottle to hashtag, którego w mediach społecznościowych po raz pierwszy użyła Amel Tahla. 18-letnia uczennica z podparyskiego Chelles na spacery bierze ze sobą zużytą, plastikową butelkę. Do środka wrzuca niedopałki papierosów zalegające na trawnikach i chodnikach jej miasta. Pomysł wyszedł od jej znajomego, Jasona Prince’a. To on jako pierwszy wypełnił odpadkami butelkę, której zdjęcie wrzucił później na Twittera. Amel podała wpis dalej – już z hashtagiem, który zdobywa coraz większą popularność w internecie.

– Zaczęłam od mojej okolicy. Razem z moim rodzeństwem, podczas 40-minutowego spaceru, udało mi się wypełnić cztery butelki i worek na śmieci. – powiedziała Amel lokalnej gazecie La Marne.

Nastolatka szybko znalazła naśladowców. Początkowo do akcji #FillTheBottle dołączyli mieszkańcy Paryża. W tej chwili niedopałki trafiają do butelek również poza granicami Francji. Na Twitterze widać zdjęcia z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwajcarii. Niedopałki nadal zbiera również Jason. Ostatnio pochwalił się rekordem – zapełnił butelkę  w niecałe 20 minut nie oddalając się nawet o 50 metrów od domu.

Wpisów z chwytliwym hashtagiem jest w tej chwili już ponad 100 tysięcy.

Co kilka minut pojawiają się kolejne. Akcja zwróciła też uwagę MéGo, francuskiej firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów. Dzięki temu z zebranych przez Amel i jej naśladowców papierosowych filtrów wykonywane są przedmioty codziennego użytku – w tym popielniczki i oprawki do okularów.

Filtry, często bezmyślnie rzucane na chodniki czy do kratek kanalizacyjnych, mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska. Do ich produkcji używa się tworzywa sztucznego będącego pochodną celulozy. Okres jego rozkładu wynosi od 18 miesięcy do nawet ośmiu lat. Badania brytyjskiej organizacji Keep Britain Tidy wykazały, że w niedopałkach mogą znajdować się toksyczne substancje, takie jak arsen i ołów.

Z niedopałkami chcą poradzić sobie również Niemcy. Jeden z mieszkańców Berlina, Stephan von Orlow, zaproponował, by do każdej paczki papierosów dodawany był pojemnik na popiół. Po jego wypełnieniu palacze miałby on być zwracany do sklepu. Kaucja za pojemnik wynosiłaby cztery euro. Petycję w tej sprawie podpisało już powyżej 50 tysięcy internautów.

Fot. TT/@HEponine

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.