Świetna akcja młodych Francuzów. Czyszczą kraj z niedopałków i efektami chwalą się na Twitterze #FillTheBottle

Podziel się:
FillTheBottle

Ptak karmiący pisklę niedopałkiem papierosa – taki obrazek  zobaczyli użytkownicy Facebooka na całym świecie. Młodzi Francuzi chcą, by sfotografowanie podobnego widoku w przyszłości nie było już możliwe. Jednocześnie zachęcają do ponownego użycia jednorazowych, plastikowych butelek. 

#FillTheBottle to hashtag, którego w mediach społecznościowych po raz pierwszy użyła Amel Tahla. 18-letnia uczennica z podparyskiego Chelles na spacery bierze ze sobą zużytą, plastikową butelkę. Do środka wrzuca niedopałki papierosów zalegające na trawnikach i chodnikach jej miasta. Pomysł wyszedł od jej znajomego, Jasona Prince’a. To on jako pierwszy wypełnił odpadkami butelkę, której zdjęcie wrzucił później na Twittera. Amel podała wpis dalej – już z hashtagiem, który zdobywa coraz większą popularność w internecie.

– Zaczęłam od mojej okolicy. Razem z moim rodzeństwem, podczas 40-minutowego spaceru, udało mi się wypełnić cztery butelki i worek na śmieci. – powiedziała Amel lokalnej gazecie La Marne.

Nastolatka szybko znalazła naśladowców. Początkowo do akcji #FillTheBottle dołączyli mieszkańcy Paryża. W tej chwili niedopałki trafiają do butelek również poza granicami Francji. Na Twitterze widać zdjęcia z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwajcarii. Niedopałki nadal zbiera również Jason. Ostatnio pochwalił się rekordem – zapełnił butelkę  w niecałe 20 minut nie oddalając się nawet o 50 metrów od domu.

Wpisów z chwytliwym hashtagiem jest w tej chwili już ponad 100 tysięcy.

Co kilka minut pojawiają się kolejne. Akcja zwróciła też uwagę MéGo, francuskiej firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów. Dzięki temu z zebranych przez Amel i jej naśladowców papierosowych filtrów wykonywane są przedmioty codziennego użytku – w tym popielniczki i oprawki do okularów.

Filtry, często bezmyślnie rzucane na chodniki czy do kratek kanalizacyjnych, mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska. Do ich produkcji używa się tworzywa sztucznego będącego pochodną celulozy. Okres jego rozkładu wynosi od 18 miesięcy do nawet ośmiu lat. Badania brytyjskiej organizacji Keep Britain Tidy wykazały, że w niedopałkach mogą znajdować się toksyczne substancje, takie jak arsen i ołów.

Z niedopałkami chcą poradzić sobie również Niemcy. Jeden z mieszkańców Berlina, Stephan von Orlow, zaproponował, by do każdej paczki papierosów dodawany był pojemnik na popiół. Po jego wypełnieniu palacze miałby on być zwracany do sklepu. Kaucja za pojemnik wynosiłaby cztery euro. Petycję w tej sprawie podpisało już powyżej 50 tysięcy internautów.

Fot. TT/@HEponine

Podziel się: