Udostępnij

Syberia w ogniu. Płonie 1,15 miliona hektarów terenu

29.06.2020

Rosyjskie służby podają, że w ostatnim tygodniu powierzchnia terenów dotkniętych pożarami na Syberii zwiększyła się pięciokrotnie. Według lokalnych mediów ogień przemieścił się także niespotykanie daleko na północ, płonąc niespełna 50 kilometrów od Oceanu Arktycznego. Przed tygodniem region odnotował rekord temperaturowy, równy 38 st. Celsjusza.

Na Syberii, gdzie przed tygodniem odnotowano najprawdopodobniej najwyższą temperaturę w historii pomiarów, nadal szaleją pożary. Rosyjskie służby informują, że kataklizm przybiera na sile, co może mieć związek z ciągnącymi się od kwietnia falami upałów, które uczyniły roślinność bardziej podatną na ogień.

Według państwowej agencji Avialesookhrany – podaje ABC News – teren dotknięty pożarami miał zwiększyć swoją powierzchnię pięciokrotnie w ciągu ostatniego tygodnia. Łącznie płonie 1,15 miliona hektarów terenu.

Youtube/The Siberian Times

Lokalna prasa zwraca ponadto uwagę, że ogień posunął się niespotykanie daleko na północ. Jak informuje „The Siberian Times”, pożary sięgają 12 kilometrów dalej niż kataklizm rejestrowany w ubiegłym roku. Żywioł w rosyjskiej Republice Sacha (dawniej Jakuckiej) szaleje dziś tylko 50 kilometrów od Oceanu Arktycznego.

Pożarom za pośrednictwem zdjęć satelitarnych przyglądają się także europejscy badacze, m.in. dr Thomas Smith z brytyjskiego LSE. Na publikowanych przez siebie fotografiach pokazuje, jak – przy sprzyjających warunkach – kilka mniejszych pożarów może w parę dni połączyć się w jeden kataklizm. Na poniższym nagraniu w ciągu 10 dni trzy mniejsze pożary łączą się w pożogę pochłaniającą (do 28.06) 120 tys. hektarów:

_

Zdjęcie: Shutterstock/Hryshchyshen Serhii

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.