Udostępnij

Szwedzi wybudują przejścia nad drogami dla reniferów, żeby ułatwić im wędrówki po pożywienie

28.01.2021

Szwedzkie władze zdecydowały, że zbudują w tym roku kilkanaście przejść dla zwierząt w północnej części kraju. Z inwestycji skorzystają przede wszystkim renifery, które ze względu na zmianę klimatu muszą dalej wędrować w poszukiwaniu pożywienia. Z raportu amerykańskiej agencji NOAA wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat populacja reniferów na świecie spadła o połowę. Głównie ze względu na wzrost temperatur.

Urzędnicy odpowiedzialni za transport w Szwecji poinformowali o planach budowy kilkunastu przejść nad drogami i liniami kolejowymi, które ułatwią bezpieczne przeprawy zwierząt.

Z powodu globalnego ocieplenia wiele gatunków zmuszonych jest do zmiany swoich zwyczajów i do dalszych wędrówek, m.in. ze względu na coraz bardziej utrudniony dostęp do pożywienia. Jak wynika z informacji przekazanych przez publicznego nadawcę Sveriges Radio, przejścia posłużyć mają różnym gatunkom dzikich zwierząt. Pomogą również m.in. stadom półdzikich reniferów, do których przeganiania prawo mają rdzenni mieszkańcy z ludu Saami, popularnie zwani Lapończykami.

Czytaj także: Masowe wymieranie szybsze niż sądzono. “Od nas zależy, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom”

„Renodukty” ułatwią reniferom wędrówki na północ

Szwedzki portal The Local zwraca uwagę, że charakterystyczne dla regionu ssaki mają problem ze znalezieniem pożywienia w warunkach cieplejszych zim. Dodatnie temperatury powodują topnienie śniegu i lodu, który następnie zamarza i tworzy skorupę utrudniającą dostęp do porostów. To wzmaga wędrówki reniferów na północ, często przez drogi i tory kolejowe.

Ze względu na związek z reniferami obiekty nazwano „renoduktami” (od połączenia słów renifer i wiadukt w języku szwedzkim).

Zmiany klimatu na niekorzyść reniferów

„Renodukty” to więc szansa dla reniferów, ale i innych zwierząt, by podczas wędrówek za pożywieniem nie zginąć pod kołami samochodu lub pociągu. „W zmieniającym się klimacie (…) niezwykle ważna będzie możliwość znalezienia alternatywnych pastwisk i dostęp do nich” – powiedział Per Sandström, ekolog ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.

Czytaj także: Wilk Borny przeszedł setki kilometrów, przepłynął rzekę. Zatrzymała go ruchliwa droga

Przez zmiany klimatu cierpią nie tylko renifery w Skandynawii, ale i w innych regionach Arktyki. Jak wynika z raportu „2018 Arctic Card” amerykańskiej agencji NOAA, w ciągu ostatnich 20 lat ich liczebność spadła o połowę. Winą za taki stan rzeczy naukowcy w głównej mierze obarczają zmiany klimatu, które przyczyniają się m.in. do mniejszej ilości pożywienia i trudności w jego zdobywaniu. Wyższe temperatury to także więcej owadów, od których opędzać muszę renifery, tracąc czas i energię.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Mirages.nl

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.