Szwedzkie władze zdecydowały, że zbudują w tym roku kilkanaście przejść dla zwierząt w północnej części kraju. Z inwestycji skorzystają przede wszystkim renifery, które ze względu na zmianę klimatu muszą dalej wędrować w poszukiwaniu pożywienia. Z raportu amerykańskiej agencji NOAA wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat populacja reniferów na świecie spadła o połowę. Głównie ze względu na wzrost temperatur.
Urzędnicy odpowiedzialni za transport w Szwecji poinformowali o planach budowy kilkunastu przejść nad drogami i liniami kolejowymi, które ułatwią bezpieczne przeprawy zwierząt.
Z powodu globalnego ocieplenia wiele gatunków zmuszonych jest do zmiany swoich zwyczajów i do dalszych wędrówek, m.in. ze względu na coraz bardziej utrudniony dostęp do pożywienia. Jak wynika z informacji przekazanych przez publicznego nadawcę Sveriges Radio, przejścia posłużyć mają różnym gatunkom dzikich zwierząt. Pomogą również m.in. stadom półdzikich reniferów, do których przeganiania prawo mają rdzenni mieszkańcy z ludu Saami, popularnie zwani Lapończykami.
Czytaj także: Masowe wymieranie szybsze niż sądzono. “Od nas zależy, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom”
„Renodukty” ułatwią reniferom wędrówki na północ
Szwedzki portal The Local zwraca uwagę, że charakterystyczne dla regionu ssaki mają problem ze znalezieniem pożywienia w warunkach cieplejszych zim. Dodatnie temperatury powodują topnienie śniegu i lodu, który następnie zamarza i tworzy skorupę utrudniającą dostęp do porostów. To wzmaga wędrówki reniferów na północ, często przez drogi i tory kolejowe.
Ze względu na związek z reniferami obiekty nazwano „renoduktami” (od połączenia słów renifer i wiadukt w języku szwedzkim).
’Swedish authorities announced they would build up to a dozen “renoducts” (reindeer viaducts) to aid the crossings and allow reindeer herds to reach grazing more easily.’
— inkl (@inkl) January 23, 2021
How creating wildlife crossings can help reindeer, bears – and even crabs https://t.co/QY6NvqUsub pic.twitter.com/CagNA6MCg0
Zmiany klimatu na niekorzyść reniferów
„Renodukty” to więc szansa dla reniferów, ale i innych zwierząt, by podczas wędrówek za pożywieniem nie zginąć pod kołami samochodu lub pociągu. „W zmieniającym się klimacie (…) niezwykle ważna będzie możliwość znalezienia alternatywnych pastwisk i dostęp do nich” – powiedział Per Sandström, ekolog ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.
Czytaj także: Wilk Borny przeszedł setki kilometrów, przepłynął rzekę. Zatrzymała go ruchliwa droga
Przez zmiany klimatu cierpią nie tylko renifery w Skandynawii, ale i w innych regionach Arktyki. Jak wynika z raportu „2018 Arctic Card” amerykańskiej agencji NOAA, w ciągu ostatnich 20 lat ich liczebność spadła o połowę. Winą za taki stan rzeczy naukowcy w głównej mierze obarczają zmiany klimatu, które przyczyniają się m.in. do mniejszej ilości pożywienia i trudności w jego zdobywaniu. Wyższe temperatury to także więcej owadów, od których opędzać muszę renifery, tracąc czas i energię.
_
Zdjęcie: Shutterstock/Mirages.nl