Udostępnij

Tak źle nie było od dawna. Smog odbiera dech całej Polsce

10.01.2024

– Smog zapiera nam dziś dech – mówi Krzysztof Smolnicki, lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Dodaje, że zdecydowanie nie w pozytywnym słowa znaczeniu. Polskę spowija powietrze o olbrzymim zanieczyszczeniu, które odbiera nam zdrowie. A w niektórych przypadkach może przyczynić się do przedwczesnej śmierci.

Wyjątkowo niskie temperatury – w pewnych miejscach poniżej -20 st. C – i brak wiatru tylko pogarszają sytuację. Mieszkańcy wybranych regionów w aż ośmiu województwach otrzymali dziś od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) SMS przestrzegający przed aktywnością na zewnątrz.

– Ten atak smogu to bezpośrednie zagrożenie życia. Sytuacja jest ekstremalna. Poznań, Kraków i Wrocław niestety gonią się ze światową czołówką najbardziej zanieczyszczonych miejsc – mówi SmogLabowi lider DAS. – Niepokojące jest to, że informacja słabo dociera do mieszkańców.

Krytyczna jakość powietrza i jasne niebo

Krzysztof Smolnicki zwraca uwagę na zbyt powierzchowne, a wręcz utrudnione informowanie o zagrożeniu.

Tłumaczy, że na stronie internetowej Wrocław informuje o smogu. Jednak na nią zagląda stosunkowo niewiele osób. Większość sprawdza media społecznościowe. – Na Facebooku pojawił się post z krystalicznie czystym niebem nad Ostrowem Tumskim – ewidentnie nie z dzisiaj, z odnośnikiem, pod którym można sprawdzić jakość powietrza. Oczywiście nikt w niego nie klika. Dopiero po naszym apelu do Biura Prasowego Urzędu Miejskiego, po godzinie umieszczono informację, że jakość powietrza jest krytyczna i należy zostać w domu – relacjonuje.

– Czy ktoś słyszał, że dzisiaj, praktycznie na całym Dolnym Śląsku, obwiązuje zakaz palenia w kominkach, jeśli nie są podstawowym źródłem ogrzewania? Najprawdopodobniej nie, bo Centrum Zarządzania Kryzysowego działa rutynowo. W „aktualnościach” jest informacja z czerwca 2022 r.! – alarmuje Smolnicki.

„Boli mnie głowa i swędzi gardło. Tak pachnie zima”

W domach bez wątpienia muszą pozostać grupy szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, czyli dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Sytuacja pokazuje, jak mówi Smolnicki, że alarmują nie władze, a alarmy smogowe.

– W przypadku takiego smogu, jaki jest w tej chwili, powinno alarmować państwo – dodaje. – Nie wybiórczo, a do wszystkich. Tego tematu nie można lekceważyć, a informacji chować. One powinny być wyraźnie pokazane. Na wierzchu – zaleca.

Na Dolnym Śląsku SMS z alertem RCB dostali mieszkańcy Wałbrzycha i Nowej Rudy, jako miejscowości z najgorszą jakością powietrza – tego dnia w woj. dolnośląskim. Ale już jego stolica, Wrocław, mimo osiągnięcia ponad 900 proc. normy stężenia pyłu PM2.5, SMS-a nie otrzymała. Podobnie było w stolicy Małopolski. Mieszkańcy Krakowa także nie dostali SMS-a od RCB, chociaż dziś w mieście stężenia PM2.5 osiągnęły ponad 1100 proc. normy.

– Dziś cały dzień boli mnie głowa i dziwnie piecze w gardle – mówi SmogLabowi Maksymilian, informatyk spod Wrocławia.

W Wałbrzychu, przy skrzyżowaniu w pobliżu dwóch przedszkoli, żłobka i szkoły podstawowej, spotykamy młodą mamę z około 4-letnim dzieckiem na sankach. – Wyszłam tylko do piekarni i po syna do przedszkola – mówi. Gdy pytamy, czy czuje dziś smog w powietrzu, uśmiecha się pod nosem i odpowiada: – Tak, boli mnie głowa i swędzi gardło, ale czy to smog? Tak pachnie zima.

Bierze sznurek od sanek i zapowiada, że idzie z synem pozjeżdżać. Na naszą sugestię, że zdrowiej będzie udać się z dzieckiem do domu i pobawić w środku, reaguje ironicznym śmiechem.

„Efekt pchnięcia do grobu” wciąż aktualny

Niestety, nadal nie brakuje denialistów negujących szkodliwość, a nawet istnienie smogu. Choć trudno w to uwierzyć, niektórzy konsekwentnie ignorują wszelkie ostrzeżenia, narażając przy tym nie tylko siebie samych, ale także własne dzieci. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

– Ludzie przedwcześnie umierają, bo nie dostają informacji, że powinni uważać. To jest tzw. efekt pchnięcia do grobu – tłumaczy Krzysztof Smolnicki.

O tym efekcie pisaliśmy już na łamach SmogLabu niejednokrotnie.

– Ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów związanych ze złą jakością powietrza to bardzo ostrożne oszacowanie. W rzeczywistości, w świetle najnowszej wiedzy, liczba ta może być bliższa 52-56 tys. – informuje Łukasz Adamkiewicz, ekspert European Clean Air Centre.

– To jest ten dzień, w którym powinniśmy ratować ludzi – ostrzega Smolnicki. – Pierwsze 100 dni nowych rządów to też czas na uporządkowanie tematu alarmowania o zagrożeniach. Moim zdaniem służby Wojewody nie powinny dziś pracować rutynowo. Tak źle na tak dużej przestrzeni nie było od dawna. Smog dotyka całej populacji. To jest lekceważenie śmiertelnego zagrożenia.

Lider DAS mówi o bezczynności władz. Z nią bezpośrednio łączy się nasze zdrowie. Jak widać, musimy dbać o nie sami. Na przykłady z góry możemy oczywiście czekać. Ale czy rzeczywiście nadejdą? Niska emisja, czyli szkodliwy dym wydobywający się z wciąż licznych, często przestarzałych pieców, musi odejść. Dopóki Polacy będą palić w kopciuchach i uparcie trzymać się węgla, dopóty nie zaznają zimy, podczas której będą mogli oddychać czystym, zdrowym powietrzem. A to należy się każdemu z nas.

Czytaj także: Alert RCB poinformuje o smogu. Pytanie, czy nie zbyt późno?

Zdjęcie tytułowe: CCat82/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.