Udostępnij

Te kraje inwestują w małą energetykę jądrową. „Potrzebujemy wszystkich narzędzi”

14.01.2021

Serwis Światowego Forum Gospodarczego informuje, że Kanada, USA oraz Wielka Brytania rozwijają inwestycje w małą energetykę jądrową. Na przykład Kanada wdraża właśnie 27-punktowy narodowy plan rozwoju technologii małych modułowych reaktorów jądrowych. Deklarowane powody są dwa. Jednym jest troska o klimat i wspieranie bezemisyjnych źródeł energii. Drugim możliwość zarobku.

Kanada szacuje, że światowy rynek małych reaktorów modułowych będzie w 2040 roku wart około 300 mld dolarów. Brytyjczycy są jeszcze większymi optymistami i liczą, że tyle będą mogli zarobić tylko na swoim na eksporcie około 2050 roku. Jason Deign na stronie Światowego Forum Gospodarczego pisze, że generalnie rośnie optymizm, jeśli chodzi o modułowe reaktory jądrowe i przybywa środków na badania.

Czytaj także: Energia z atomu już w 2033 roku? Taki plan ma Ministerstwo Klimatu

Stany Zjednoczone pod koniec ubiegłego roku przeznaczyły kolejne 30 milionów dolarów na wsparcie dla firm pracujących nad rozwojem tej technologii. A to jedynie część programu, na który wydano 600 milionów dolarów, licząc, że z wkładem prywatnych firm kwota na badania w ciągu kilku lat przekroczy miliard dolarów.

Wielka Brytania przeznaczyła na podobny cel prawie 300 milionów dolarów, które trafią przede wszystkim do koncernu Rolls-Royce’a. Modułowe elektrownie opracowane przez inżynierów tej firmy są obecnie na etapie koncepcyjnym, a więc dość wczesnym. Ale władze kraju chcą mieć pewność, że Londyn będzie miał pokaźny udział w przyszłym rynku.

Natomiast Kanada ogłosiła 27-punktowy plan, który ma zapewnić dobre warunki dla rozwoju małej energetyki jądrowej. Zawiera on między innymi finansowe wsparcie badań, zmiany w prawie ułatwiające działalność oraz pomoc potrzebną firmom do zwiększenia obecności na obcych rynkach. Jednocześnie władze deklarują, że chodzi o walkę ze zmianami klimatu. „Rząd Kanady dba w ten sposób o to, by mieć wszystkie możliwe narzędzia, które pozwolą do 2050 roku osiągnąć zeroemisyjność i we właściwy sposób odpowiedzieć na kryzys klimatyczny” – mówił Seamus O’Regan, kanadyjski minister zasobów naturalnych.

Mniejsze koszty i emisje

Portal Światowego Forum Ekonomicznego wymienia, że podobne projekty prowadzą też Duńczycy oraz rosyjski Rosatom, który chce wykorzystać technologię stosowaną w okrętach – między innymi w lodołamaczach. Poza tym jedna z amerykańskich firm planuje wykorzystać modułowe reaktory jądrowe do budowy elektrowni w Republice Południowej Afryki.

Małe modułowe reaktory jądrowe są mniejsze od konwencjonalnych elektrowni atomowych. Dzięki temu mogą być produkowane w fabrykach i składane w wybranym miejscu. Zmniejsza to koszty i pozwala na budowę elektrowni o stosunkowo niewielkiej mocy. Pieniądze płynące na badania to znak, że rządy najbogatszych krajów świata dostrzegają gospodarczy potencjał tej technologii. Przemawia za nim to, że walka ze zmianami klimatu powinna wymuszać przejście do bezemisyjnych źródeł energii.

To może zwiększyć rynek dla energetyki jądrowej. Szczególnie jeżeli przedsiębiorstwom zajmującym się jej wdrażaniem uda się obniżyć koszty nowych reaktorów, które – oprócz protestów społecznych – są dziś największą barierą dla rozwoju tego rodzaju energetyki.

Fot. Wyposażony w napęd atomowy lodołamacz. Rosatom chce swoje modułowe reaktory jądrowe oprzeć na rozwiązaniach stosowanych między innymi w jednostkach tego rodzaju./Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.