Udostępnij

Potwierdzone: lipiec 2019 najgorętszym miesiącem odkąd mierzymy temperaturę

06.08.2019

Naukowcy pracujący w programie obserwacji zmian klimatu Copernicus potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia i ogłosili, że lipiec 2019 roku był na świecie najgorętszym miesiącem odkąd są prowadzone pomiary temperatury. Wcześniejszy rekord został pobity przede wszystkim za sprawą wysokich temperatur notowanych na Syberii, Grenlandii, Alasce, w środkowej Azji, ale też na Antarktydzie. Na wschodzie Europy było za to chłodniej niż zwykle.

Za to przez Europę zachodnią przeszła druga w tym roku fala upałów, w czasie której pobito pogodowe rekordy w wielu miejscach. Ponadprzeciętnie wysokie temperatury zarejestrowano też w dużej części Stanów Zjednoczonych oraz na znaczącym obszarze Kanady, Australii i Afryki. W Arktyce warunki pogodowe panujące w czerwcu i lipcu były jedną z głównych przyczyn ogromnych pożarów, które wybuchały z ponadprzeciętną częstotliwością i trawią m.in. lasy Syberii.

Copernicus poinformował, że lipiec był o 0,56 stopnia Celsjusza cieplejszy niż średnia dla tego miesiąca w latach 1981-2010 i o 0,04 stopnia cieplejszy niż poprzedni najgorętszy miesiąc. Tym był lipiec 2016, ale – zwracają uwagę naukowcy – niewielka różnica nie oddaje powagi sytuacji. 2016 był bowiem rokiem bardzo silnego El Niño, który wpłynął na ocieplenie pogody.

W tym roku zjawisko było dużo słabsze i nie wpłynęło znacząco na temperatury.

W porównaniu z epoką przedprzemysłową – jak podkreśla CNN – rekordowy lipiec był cieplejszy o 1,2 stopnia. „Jeżeli będziemy nadal emitować do atmosfery gazy cieplarniane, które będą wpływać na światowe temperatury, w przyszłości będziemy pobijać kolejne rekordy”, komentował dla CNN Jean-Noël Thépaut, szef unijnego programu Copernicus.

Jednocześnie zwracano uwagę, że kwiecień, maj i czerwiec bieżącego roku były najcieplejsze w porównaniu z tymi samymi miesiącami w poprzednich latach. Lipiec natomiast był najcieplejszym ze wszystkich zarejestrowanych dotąd miesięcy. Cały 2019 rok będzie najprawdopodobniej drugim najcieplejszym rokiem odkąd mierzymy temperaturę – pierwszy jest rok 2016.

Fot. Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.