Udostępnij

Tragiczne pożary w Kalifornii. Nie żyją dwie osoby, tysiące mieszkańców ewakuowanych

21.08.2020

W północnej Kalifornii płoną setki tysięcy hektarów terenu, a ogień wciąż się rozprzestrzenia. Przyczyn katastrofy jest kilka: utrzymująca się fala upałów, susza, burze z piorunami i wiatr. W pożarach zginęły dwie osoby, a dziesiątki tysięcy mieszkańców ewakuują się ze swoich domów.

Za katastrofę odpowiada przede wszystkim długo utrzymująca się fala ciepła w całym stanie Kalifornia. Jest bardzo gorąco – 16 sierpnia w Dolnie Śmierci zanotowano prawdopodobnie najwyższą temperaturę na świecie – 54,4°C. Zanotowano kilka regionalnych rekordów – w Oakland po raz pierwszy w sierpniu temperatura wyniosła prawie 38°C, a w Sacramento – 44,4°C. Do tych trudnych warunków dołączyła susza i rzadkie w sierpniu burze z piorunami, ale z bardzo małą ilością deszczu. Szacuje się, że w ciągu niecałych czterech dni w Kalifornii zanotowano 10 proc. średniej rocznej aktywności błyskawic.

Czytaj także: Prof. Kotowski: Pracujemy na kolejny pożar niedaleko Biebrzy. Na suszę nie pomogą tam oczka wodne

Nie pomaga także wiatr, który rozwiewa płomienie, a ogień zajmuje coraz większą powierzchnię – między środą a czwartkiem (20.08) teren pożaru zwiększył się dwukrotnie. Kłęby dymu są tak duże, że w połączeniu ze zmieniającym kierunki wiatrem tworzą tornada.

„Przez zmiany klimatu, sezon pożarowy w Kalifornii staje się powoli całoroczny, zamiast trwać kilka miesięcy – tak, jak kiedyś” – ocenia „Washington Post”.

Dwie ofiary pożarów

Jak podaje gazeta, dziesiątki tysięcy mieszkańców już zostały ewakuowane, a kolejne osoby mają być w ciągłej gotowości do opuszczenia domów. W hrabstwach San Mateo i Santa Cruz niedaleko San Francisco ewakuowano 20 tys. osób, w Solano w okolicy Sacramento – 8 tysięcy.

Przez pandemię koronawirusa, przez którą w Kalifornii zmarło już 10 tysięcy osób, pojawiają się problemy z zapewnieniem mieszkańcom miejsc do spania. Zazwyczaj ewakuowane osoby mogły spać w szkołach. Teraz, żeby zachować dystans społeczny, trzeba rozlokować je w miejscowych hotelach.

Kilka osób doznało obrażeń, dwie zginęły. Ofiarami pożarów są pracownik Pacific Gas and Electric Company, który pomagał ratownikom oraz pilot helikoptera strażackiego, który rozbił się w mieście Fresno w centralnej Kalifornii.

Fatalna jakość powietrza

W czwartkowy wieczór szacowano, że w całej Kalifornii płonie już 360 pożarów. Największe straty zanotowano w hrabstwach Sonoma, Lake, Napa i Solano, gdzie spłonęło około 50 tysięcy hektarów. W Santa Cruz i San Mateo – 16 tys. hektarów. W pozostałych częściach północnej Kalifornii ogień zajął 47,5 tysięcy hektarów.

Według prognoz jeszcze w tym tygodniu warunki nieco się poprawią – upał odpuści, wzrośnie też wilgotność. Meteorolodzy przewidują jednak, że w wielu miejscach wciąż będzie na tyle sucho, żeby pożary mogły się utrzymać. Przestrzegają też, że fatalna jakość powietrza utrzyma się przynajmniej do końca tygodnia.

Zdjęcie: N.F. Photography/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.