Udostępnij

Trzaskowski myli smog ze zmianami klimatu. Młodzi wyjaśniają mu różnicę

23.01.2024

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przed swoim ostatnim marszem napisali do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. W liście domagali się od stołecznej administracji działań w sprawie kryzysu klimatycznego. Niestety, prezydent albo listu albo nie przeczytał, albo nie zrozumiał. Dlatego strajkujący musieli mu wyjaśnić, jaka jest różnica między smogiem a zmianami klimatu. 

Osoby zaangażowane w MSK napisały do Trzaskowskiego 21 maja. Cztery dni później po raz kolejny wyszły na stołeczne ulice. Marsze odbyły się również w innych miastach – również tych mniejszych, jak Zakopane czy Tarnobrzeg. W piśmie do włodarza organizatorzy pochodów docenili starania stolicy w sprawie przystosowania się do zmian klimatu. Wyrazili jednak rozczarowanie brakiem reakcji najważniejszych polityków na działanie aktywistów, którzy ostrzegają o powadze trwającego kryzysu klimatycznego.

„Kryzys, który drastycznie wpłynie na życie nas wszystkich, jest ignorowany. Powtarzające się manifestacje dzieci i młodzieży w zaskakująco niewielkim stopniu poruszyły polityków naszego kraju. Kiedy zdecydowaliśmy się podnieść głos w sprawach najważniejszych, odpowiedziała nam cisza ze strony tych, do których się zwracaliśmy. Oczekujemy, że wykorzysta Pan swoją pozycję i związane z nią możliwości, by wprowadzić temat zmian klimatycznych do publicznej dyskusji.” – czytamy w liście.

Rafał Trzaskowski nie zignorował listu. Postanowił odpowiedzieć w formie wideo za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. Z jego wypowiedzi może jednak wynikać, że nie do końca wiedział, o czym piszą młodzieżowi aktywiści. Nie odniósł się ani słowem do polityki klimatycznej stolicy ani problemów wynikających ze zmian klimatu. Przekonywał jednak, że bierze sobie do serca postulaty przedstawiane przez młodych działaczy i… dzielnie walczy ze smogiem.

„Mylenie tych dwóch problemów nie jest rzadkością” – zauważają organizatorzy MSK w krótkim filmie, który również zamieścili na popularnym portal społecznościowym. Podziękowali w nim Trzaskowskiemu za zaangażowanie w walce o czyste powietrze. Zaznaczyli jednak, że nie jest to ich największa troska. „Wierzymy, że Warszawa może być dla wszystkich. W tym przyszłych Warszawianek i Warszawiaków.” – mówi przedstawicielka Strajku.

To nie pierwszy raz, kiedy politycy mylą smog ze zmianami klimatycznymi. Tak samo stało się po ostatniej akcji Greenpeace’u w Warszawie. Aktywiści przykryli wtedy czarnymi płachtami elewacje siedzib Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Zrobili to na znak protestu wobec bezczynności politycznych elit wobec kryzysu klimatycznego. Wiodący politycy obu ugrupowań w odpowiedzi na happening licytowali się na zasługi dla walki o czyste powietrze.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Grand Warszawski

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.