Udostępnij

„Tylko krowy paść”. Radni PiS chcą powrotu kosiarek na szczecińskie trawniki

10.01.2024

Władze Szczecina zrezygnowały z koszenia niektórych miejskich trawników, by pomóc w walce z suszą. Wysoka trawa jednak nie wszystkim się podoba, na co zwracają uwagę radni Prawa i Sprawiedliwości.

Samorządowcy zwracają na to uwagę w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta Piotra Krzystka. Jak twierdzą, stają w obronie mieszkańców. Ci obawiają się, że nieskoszona trawa stanie się wylęgarnią kleszczy i komarów. Jak twierdzą, zieleń w niektórych miejscach zasłania już znaki drogowe i ogranicza widoczność na przejściach dla pieszych. Radni PiS przytaczają w swoim apelu opinie szczecinian, którzy zwrócili się do nich z prośbą o interwencję. „Całe miasto wygląda jak łąka, tylko krowy paść” – mają twierdzić niektórzy z nich.



Czytaj również: Ogród deszczowy z betonu w Gdańsku. Miał chronić przed suszą, ale “skończyło się na PR-ze”

Rezygnacja z koszenia to „szukanie oszczędności”?

„Obecna ekologiczna wizja Prezydenta to całkowity brak planu i niebywałe zaniedbanie, a być może również szukanie oszczędności w budżecie miasta poprzez rezygnowanie z pielęgnacji terenów zielonych” – piszą w interpelacji radni.


Zdaniem szczecińskich członków PiS-u całkowita rezygnacja z koszenia jest nieodpowiedzialna. Według nich władze miasta powinny wyznaczyć obszary przeznaczone do wysiewu estetycznych łąk kwietnych. Gdzie powinny się one znaleźć? To władze powinny ustalić, rozmawiając z mieszkańcami. Radni twierdzą również, że zbyt wysoka trawa nie pozwala szczecinianom w swobodnym korzystaniu z parków, skwerów i zieleńców.

Rezygnacja z koszenia w miastach? Ekspertka: tak, ale z głową

O korzyściach płynących z rezygnacji z koszenia jest przekonana Agnieszka Nowak z Fundacji Łąka. Jak zauważyła w rozmowie ze Smoglabem, odpowiednio rozrośnięte rośliny wielolistne zatrzymują wodę w gruncie o wiele skuteczniej niż krótko ścięta trawa. Jak jednak twierdzi, o niekoszony trawnik również trzeba dbać.

„Puszczając rośliny samopas, też wystawiamy się na zagrożenia. Nie musimy przecież znać banku nasion, które mamy w glebie. W ten sposób możemy na przykład wyhodować nawłociowisko. Nawłoć kanadyjska i nawłoć późna to bardzo niebezpieczne, inwazyjne rośliny. W kilka lat zagłuszają rodzime gatunki, które przez ich rozwój znikają. Wraz z nimi: owady, a nawet ptaki, których cykle życiowe są dostosowane do gatunków miejscowych” – twierdzi specjalistka.

Na rezygnację z koszenia ze względu na suszę zdecydowało się kilka z największych polskich miast. Wśród nich jest między innymi Warszawa, Kraków i Poznań. Po ostatnich deszczach w niektórych metropoliach urzędnicy zezwolili jednak na powrót kosiarek na trawniki.

Źródło zdjęcia: materiały z Biuletynu Informacji Publicznej

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.