Udostępnij

Rabka jest zdrojem już tylko z nazwy. Radni nie zgodzili się na zakaz palenia węglem

28.05.2021

W Rabce-Zdroju od kilku lat trwały przygotowania do zaostrzenia uchwały antysmogowej. Już w 2019 roku burmistrz Leszek Świder tłumaczył, że zakaz palenia węglem w Rabce jest koniecznością. Szczególnie jeśli małopolskie miasteczko nadal chce być uzdrowiskiem.

Na razie w Rabce-Zdroju obowiązuje wojewódzka uchwała antysmogowa. Samorząd może jednak przyjąć uchwałę intencyjną w sprawie zaostrzenia przepisów na terenie gminy. Takie decyzje podjęli radni m.in. z Niepołomic, Tarnowa, Skawiny i Zabierzowa. Ostateczny głos należy jednak do sejmiku województwa, który może (ale nie musi) zatwierdzić propozycje radnych. Wszystkie gminy, które przyjęły uchwały intencyjne, domagają się zakazu palenia węglem. Taki zakaz obowiązuje w Krakowie od 2019 roku i – jak wskazują pomiary jakości powietrza – przynosi oczekiwany skutek.

Zakaz palenia węglem w Rabce. Radni są na „nie”

Rabka-Zdrój mogła być kolejną gminą, która uchwali zakaz palenia węglem i drewnem. „Jeżeli chcemy pozostać uzdrowiskiem, to musimy przyznać, że mamy problem ze smogiem i chcemy go rozwiązać” – mówił już dwa lata temu w Radiu Kraków burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder. Nie udało się jednak przekonać do tego gminnych radnych. Wniosek przepadł podczas środowego (26.05) głosowania.

Radni najbardziej obawiali się tego, że koszty dostosowania się do przepisów zostaną przerzucone na mieszkańców. Burmistrz w rozmowie z Radiem Kraków mówił, że jest rozczarowany taką decyzją. Jak podkreślił, zarówno w Krajowym Planie Odbudowy, jak i projektach urzędu marszałkowskiego znalazły się środki na walkę ze smogiem i pomoc gminom.

Uzdrowisko z trującym powietrzem

Co ciekawe, uchwałę intencyjną w sprawie zakazu palenia węglem przegłosowały właśnie podkrakowskie Krzeszowice. Miasto chce ubiegać się o status uzdrowiska.

– Rabka-Zdrój już jest miejscowością uzdrowiskową, ale jej powietrze do zdrowych nie należy. Potwierdzają to pomiary Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Jak dodaje, roczne stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu wynosi tam 9 ng/m3, przy normie 1 ng/m3. To 900% normy.

– Taki wynik umiejscawia Rabkę-Zdrój wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego miejscowość uzdrowiskowa nie chce mieć czystego powietrza i nie chce zadbać, jeśli nie o mieszkańców to o swój wizerunek i o napływ turystów i kuracjuszy. Mamy w Polsce uzdrowiska, które myślą inaczej – niestety nie w Małopolsce. W większości dolnośląskich uzdrowisk zakaz paliw stałych wejdzie 1.07.2028 roku. Czy kuracjusze i turyści nie będą woleli skorzystać z uzdrowisk z czystym powietrzem? Odpowiedź jest oczywista – ocenia Siergiej.

Zdjęcie: Mach240390 – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.