Udostępnij

Uchwały antysmogowe nakładają na nas obowiązki. Ale mało kto o tym wie

03.02.2021

Uchwały antysmogowe przyjęło już 13 województw. Plany wyglądają ambitnie: wymiany pieców, zakaz używania paliw słabej jakości, wyśrubowane normy dla źródeł ciepła. Z realizacją tych obostrzeń jest, niestety, o wiele gorzej. Brakuje kampanii informacyjnej, mieszkańcy nie wiedzą, co i kiedy powinni wymienić.

Niewiedza staje się więc ignorowaniem nowych przepisów, a w efekcie walka ze smogiem stoi w miejscu. W wielu miejscowościach w Polsce nadal większość źródeł ciepła stanowią „kopciuchy”, czyli pozaklasowe piece węglowe, które dymią i powodują, że w chłodniejsze dni trudno jest oddychać.

„Do tej pory rząd nie zrobił niczego, żeby wesprzeć wdrażanie tych uchwał” – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. „Mało tego, wydaje się bagatelizować znaczenie tego prawa. Samorządy również nie odrobiły zadania” – dodaje.

Trzy województwa bez uchwał

Przypomnijmy: uchwały antysmogowe mogą przyjmować sejmiki wojewódzkie na podstawie zapisów z prawa ochrony środowiska. Zdecydowało się na to 13 województw, a 14. będzie lubelskie, gdzie trwają prace nad nowymi przepisami. Uchwał nie ma na razie w Warmińsko-Mazurskiem i na Podlasiu.

Czytaj także: Tylko 13 dni bez dużego smogu w Nowym Targu. Styczniowe powietrze dławiło południe Polski

Jakie znajdują się w nich zapisy? To już zależy od regionu. Jako pierwszy został wprowadzony zakaz używania paliw najgorszej jakości i obowiązuje już w większości województw. Dalsze przepisy mówią już o obowiązku wymiany kotłów. Na przykład na Śląsku i na Podkarpaciu od 1 stycznia 2022 nie będzie można używać pieców starszych niż dziesięć lat. Do 1 stycznia 2023 mieszkańcy Małopolski i Mazowsza będą musieli wymienić wszystkie pozaklasowe kotły, a do użytku będą dopuszczone tylko te trzeciej, czwartej i piątej klasy. Rok później taki sam zapis wejdzie w życie w Wielkopolsce.

Niektóre gminy mają własne uchwały, bardziej ambitne niż te wojewódzkie – choć również one są przyjmowane przez sejmik. Tak jest m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu i Zielonej Górze. Krakowska uchwała antysmogowa weszła w życie jako pierwsza w Polsce. Obowiązuje od 1 września 2019 r., całkowicie zakazując ogrzewania paliwami stałymi. Jej pozytywne skutki już widać – stężenia pyłów PM10, porównując sezon grzewczy 2012/2013 i 2019/2020, spadły niemal o połowę.

Uchwały antysmogowe: co o nich wiemy?

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) sprawdzili, czy mieszkańcy w ogóle zdają sobie sprawę z przepisów, które już niedługo zaczną obowiązywać w ich regionach. Dane, które przedstawili w swoim raporcie, pochodziły z dwóch badań: sondażu z grudnia 2019 r., w którym przepytano 1965 respondentów, i ankiet przeprowadzonych wśród straży miejskich i gminnych z 232 miejscowości.

„Świadomość istnienia prawa nakazującego wymianę kopciuchów jest niewielka. W woj. śląskim wynosi ona 38 proc., a w woj. podkarpackim 14 proc.” – komentuje Andrzej Guła, dodając, że to właśnie w tych dwóch województwach zakazy zaczną obowiązywać już w przyszłym roku.

Jak podaje PIE, dwóch na trzech badanych nie zdaje sobie sprawy z tego, że domowe piece są głównym źródłem smogu. I choć ponad trzy czwarte respondentów wie o możliwości dopłat do wymian pieców, to jedynie 29 proc. poprawnie odpowiedziało na pytanie „Czy w moim województwie obowiązuje uchwała antysmogowa?”.

Małopolanie na pierwszym miejscu

Największą świadomość mają Małopolanie – o uchwale wie 57 proc. przepytanych mieszkańców. W innych regionach jest znacznie gorzej: na Mazowszu świadomość istnienia przepisów ma 26 proc. badanych, na Opolszczyźnie – 19, a w Wielkopolsce – 14.

Czytaj także: Rok oddychania jak wypalenie 8000 papierosów. Skąd się bierze smog w małych miastach? [FILM]

Samorządy i rząd nie docierają do mieszkańców z informacjami o uchwałach antysmogowych. Mówią o nich media, próbują propagować organizacje pozarządowe, ale to wciąż za mało.

Wpisując w przeglądarce internetowej np. „uchwała antysmogowa opolskie”, na pierwszym miejscu pojawia się link do Biuletynu Informacji Publicznej i dokument z treścią uchwały. Dalej są już tylko odnośniki do prywatnych blogów i lokalnych portali. Robiąc ten sam test z uchwałą na Podkarpaciu, znowu trafiamy na BIP, a na dalszych pozycjach widać gminne strony internetowe, które przypominają na swoich łamach o obowiązku wymiany pieców.

Wielkopolska prowadzi kampanię

Zapytaliśmy urzędy marszałkowskie z województw: opolskiego, śląskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i wielkopolskiego o to, jak zamierzają promować uchwały antysmogowe. Do momentu oddania tego tekstu odpowiedź przyszła jedynie z Wielkopolski. Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa informuje, że „w 2017 r. wprowadził kolejną kampanię informacyjną dotyczącą zanieczyszczenia powietrza pod hasłem: »Jakość powietrza to jakość życia«”.

Kampania dotyczy wpływu zanieczyszczeń na zdrowie, ale znalazły się w niej także informacje dotyczące uchwał antysmogowych. „W tym celu zostały przygotowane: spoty telewizyjne, spoty radiowe, billboardy, plakaty, poradnik antysmogowy oraz informator na temat wpływu zanieczyszczeń na zdrowie” – mówi. Jak dodaje, organizowane są także konferencje szkoleniowe dla przedstawicieli gmin i straży miejskich.

Nieco lepiej jest, jeśli popatrzymy na dane dotyczące znajomości programów dopłat do wymiany pieców. „Program priorytetowy »Czyste powietrze« jest znany przynajmniej z nazwy 44 proc. Polaków” – czytamy w raporcie.

Czyste Powietrze popularniejsze niż uchwały antysmogowe

Mniej popularne niż „Czyste powietrze” okazały się programy gminne i „Stop Smog”, którego środki pochodzą z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Aż 30 proc. badanych odpowiedziało, że nie zna żadnego programu dopłat.

Z pozytywnych wniosków PIE: Polacy mają świadomość szkodliwości smogu. Wiedzą, jak na nas działa i że jest szczególnie szkodliwy dla seniorów oraz dzieci. Aż 77 proc. respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na nasze zdrowie tak, jak palenie papierosów.

_

Tekst powstał na potrzeby kampanii “Polska bez Smogu” realizowanej we współpracy Polskiego Alarmu Smogowego, SmogLabu i “Rzeczpospolitej”. Artykuły tworzone w ramach akcji będzie można czytać w środy w drukowanym i internetowym wydaniu “Rzeczpospolitej” oraz w SmogLabie. W wydaniu z 3 lutego 2021 można przeczytać także o tym, jak działa uchwała antysmogowa w Krakowie.

Zdjęcie: Dziurek/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.