Udostępnij

UK zakaże instalowania ogrzewania na paliwa kopalne w nowych domach. W tym na gaz

04.12.2023

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakazać po 2025 roku instalowania pieców zasilanych paliwami kopalnymi, w tym gazem, we wszystkich nowych budynkach. Zastąpić je mają rozwiązania bardziej przyjazne klimatowi, takie jak pompy ciepła.

Jak podają m.in. „The Guardian” i „The Times” – rządowe plany podczas konferencji prasowej przedstawił Philip Hammond, pełniący funkcję Kanclerza Skarbu, czyli brytyjskiego ministra finansów. Mówił on także m.in. o ochronie wód Pacyfiku oraz o nowym systemie kompensacji emisji dla lotnictwa.

Obecnie 14 proc. gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii pochodzi z budynków mieszkalnych. W dodatku wzrosły one w ubiegłym roku – głównie za sprawą właśnie pieców gazowych.

Zdaniem rządowego Komitetu ds. Zmiany Klimatu (CCC), by zrealizować założone cele klimatyczne, kraj musi w przyszłości niemal całkowicie ograniczyć emisje pochodzące z mieszkalnictwa. W pierwszej kolejności zajęto się więc budynkami nowymi. Według wyliczeń CCC koszt instalacji niskoemisyjnego źródła ciepła wynieść ma średnio 4800 funtów w nowym budynku, natomiast w już istniejącym 26300 funtów.

Opinie podzielone

Federacja branżowa „Home Builders” zadeklarowała, że popiera rozwiązania zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, jednak zaznaczyła przy tym, że są one często droższe i mniej skuteczne. Ich zdaniem rząd powinien zadbać o to, by alternatywy dla pieców gazowych były wystarczająco wydajne i atrakcyjne. „Koszty i komfort właścicieli domów są absolutnym priorytetem” – powiedział „Guardianowi” rzecznik organizacji.

Eksperci zajmujący się klimatem uważają natomiast, że rozwiązanie proponowane przez rząd nie jest wystarczające.

„Kanclerz powinien był ogłosić ogromny program inwestycji w izolację domów i transport publiczny, zamiast naciskać na fałszywe rozwiązanie kompensacji emisji dwutlenku węgla dla lotnictwa” – skomentował sprawę Dave Timms z organizacji Friends of the Earth.

„Aby być w pełni skutecznymi, rygorystyczne normy dla nowych domów muszą zostać uzupełnione o więcej środków na modernizację efektywności energetycznej w istniejących domach, takich jak izolacja i lepsze kotły” – powiedział „Guardianowi” prof. Sam Fankhauser z Instytutu Badań nad Zmianami Klimatycznymi w London School of Economics.

 

Źródło: The Guardian, Times, icax.co.uk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.