Udostępnij

Ulicami polskich miast przeszedł Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. „Najbardziej cierpią najbiedniejsi”

25.09.2020

W piątek (25 września) ulicami polskich miast przeszły marsze organizowane przez aktywistów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. W Warszawie młodzież, wraz ze wspierającymi ich postulaty dorosłymi, przemaszerowała m.in. obok Sejmu. Protestujący chcą zmian, a w tym m.in. rzetelnej edukacji o problemie zmian klimatu. Myśl przewodnia tego strajku to sprawiedliwość klimatyczna.

Na ulicach około 30 polskich miast odbyły się w piątek prosty młodzieży, domagającej się od władz bardziej stanowczych działań na rzecz ochrony klimatu. Młodzież protestowała m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, ale i mniejszych miejscowościach, jak Bielsko-Biała, Cieszyn, Kętrzyn czy Świdnica. Wspólnie strajkowano na rzecz realizacji głównych postulatów ruchu, zwracając tym razem szczególną uwagę na problem sprawiedliwości klimatycznej.

Najwięcej osób manifestowało w Warszawie. Tam protest zawędrował m.in. pod Sejm, gdzie podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące polskiej polityki energetyczno-klimatycznej. ​​​Wspólnie z młodzieżą protestowali także dorośli, którzy chcą od rządu ambitniejszych działań na rzecz klimatu.

O sprawiedliwość klimatyczną

„Dążenie do sprawiedliwości klimatycznej to działanie na rzecz redukowania nierówności tworzonych lub pogłębianych przez kryzys klimatyczny. Społeczności niemające wpływu na procesy decyzyjne wpływające na sytuację klimatyczną będą najmocniej poszkodowane, a osoby mające moc decyzyjną czerpią ze spalania paliw kopalnych bezpośrednie (choć krótkotrwałe) korzyści” – możemy przeczytać w apelu, którym młodzież zachęcała do strajku.

„Wzywamy polski rząd – w tym szczególnie Premiera, Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Rozwoju, Ministra Klimatu – aby włączył  w proces decyzyjny obywateli i obywatelki, oraz uznał za priorytet osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku. Jest to bowiem jedyna ścieżka, która może zagwarantować nam wszystkim bezpieczeństwo klimatyczne. Droga do tego, by niesprawiedliwość klimatyczna stała się przeszłością, a sprawiedliwość i bezpieczeństwo –  przyszłością” – podkreślają przedstawiciele MSK.

„Najbardziej cierpią i będą cierpieć osoby najbiedniejsze”

„Tym razem skupiamy się na sprawiedliwości klimatycznej. Wiemy i chcemy uświadamiać, że kryzys klimatyczny dotyka nas wszystkich, jednak nie jest on sprawiedliwy. Zdecydowanie najbardziej cierpią i będą cierpieć z jego powodu osoby najbiedniejsze oraz najmniej uprzywilejowane. Fale upałów, susze, ulewy, pożary, czy nawałnice to tylko część ze skutków działania systemu, w którym żyjemy, opartego na energii z paliw kopalnych i obsesyjnym staraniom o wzrost gospodarczy. Uważamy, że PKB nie jest jedynym istotnym wskaźnikiem, ważne jest dla nas zdrowie, dobrobyt, szczęście oraz poczucie bezpieczeństwa Polek i Polaków. Chcemy podkreślać, jak istotne jest dążenie do przede wszystkim sprawiedliwej transformacji energetycznej” – mówi uczestniczka protestu, Katarzyna Niemier, studentka II roku gospodarki przestrzennej i I roku geografii na UAM w Poznaniu.

„Skutki kryzysu klimatycznego są widoczne nie tylko na drugim końcu świata – w krajach globalnego południa, czy płonącej Kalifornii – ale też tutaj, w Polsce. Boimy się nie tylko o naszą przyszłość, ale o to, czego doświadczamy już teraz, obserwując chociażby następstwa wysychania jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim (np. Wilczyńskiego, Osowej Góry, czy Ostrowskiego), co jest szczególnie krzywdzące dla tamtejszych mieszkańców. Nie rozumiemy, dlaczego gdy na poziomie unijnym zwiększa się ambicje co do redukcji gazów cieplarnianych, w Polsce nie podejmujemy kroków, by stanowczo ograniczać niszczycielski wpływ przestarzałych elektrowni. Tu chodzi o ludzkie życia – nie wystarczą mało ambitne deklaracje” – podkreśla Maciej Matuszczak, uczeń I klasy w II LO w Poznaniu.

_

Zdjęcie: MSK Poznań

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.