Udostępnij

UNESCO nie zgadza się na eksploatację Puszczy Białowieskiej

23.01.2024

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO nie zdecydował o wpisaniu Puszczy Białowieskiej na listę dziedzictwa zagrożonego. Wystosowano jednak rekomendacje, których niestosowanie oznaczać będzie ryzyko, że Puszcza znajdzie się na wspomnianej liście.  Wynika z nich jasny sprzeciw UNESCO wobec eksploatacji unikatowego lasu.

UNESCO skrytykowało w dokumencie stronę polską za pozyskiwanie drewna z Puszczy w latach 2016-2018, w tym w strefie częściowo chronionej II, a także wyraziło ubolewanie z powodu negatywnego wpływu, do jakich doszło w wyniku tych działań. Wyrażono jednak zadowolenie, że wycinka została przerwana.

Nie doszło również do wpisania Puszczy Białowieskiej na Listę Dziedzictwa Zagrożonego, o czym poinformowała na Twitterze Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska. Greenpeace Polska poinformowało jednak, że wpisanie puszczy na listę w ogóle nie było tym razem brane pod uwagę. Wpis min. Golińskiej nazwano natomiast „odwracaniem kota ogonem”.

Zdaniem ekologów zrzeszonych w Koalicji Kocham Puszczę – mimo zadowolenia UNESCO z zatrzymania wycinki – niedostosowanie się do wystosowanych przez organizację rekomendacji to realne ryzyko, że Puszcza znajdzie się na wspomnianej liście zagrożonej.

Rekomendacje

“Decyzja Komitetu Światowego Dziedzictwa jest jasnym sygnałem dla polskiego rządu: wszelkie działania w Puszczy Białowieskiej muszą stawiać na pierwszym miejscu ochronę przyrody. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której bezpieczeństwo ludzi może być zagrożone. (…) Mamy nadzieję, że polskie Ministerstwo Środowiska i Lasów Państwowych uszanują decyzję Komitetu. Jeśli nie, Puszcza Białowieska może w przyszłości zostać wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, co byłoby międzynarodową kompromitacją dla Polski” – powiedziała Agata Szafraniuk, prawniczka ClientEarth (będącej częścią Koalicji Kocham Puszczę).

Wśród wspomnianych już rekomendacji UNESCO znalazły się między innymi następujące postulaty:

a) W strefie ścisłej ochrony oraz w strefie częściowej ochrony I i II nie mogą być podejmowane żadne interwencje z zakresu gospodarki leśnej, w tym usuwanie drewna martwego, cięcia sanitarne czy sztuczne nasadzenia;

b) W strefie aktywnej ochrony należy ograniczyć gospodarkę leśną wyłącznie do działań wpierających przemianę lasu w kierunku bardziej naturalnego lasu liściastego lub do ochrony czynnej niektórych siedlisk, jak podmokłe łąki, doliny rzeczne i inne tereny podmokłe oraz siedliska zagrożonych roślin, zwierząt i grzybów. Działania z zakresu ochrony czynnej powinny być wyszczególnione w Zintegrowanym Planie Zarządzania;

c) Cięcia drzew zagrażających bezpieczeństwu mogą być realizowane tylko w odległości 50 m od wybranych dróg i ścieżek, wytypowanych na podstawie jasnego planu oceny ryzyka;

d) Należy opracować i wdrożyć kompleksowy Plan Ochrony Przeciwpożarowej, który powinien być częścią Zintegrowanego Planu Zarządzania.

UNESCO wyraziło także swoje zaniepokojenie związane z modernizacją tzw. Drogi Narewkowskiej – a konkretnie wpływem inwestycji na ekosystem Puszczy. W związku z tym wezwano do zaprzestania jakichkolwiek prac, do momentu oceny oddziaływania drogi na środowisko.

[Więcej na temat kontrowersji wokół wycinek – oraz sporu między Koalicją Kocham Puszczę a Lasami Państwowymi – przeczytać można tutaj]

 

Z pełnym stanowiskiem UNESCO (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj

*Wpis zaktualizowano po pojawieniu się komentarza Greenpeace Polska.

Źródła: UNESCO, Twitter/ma_golinska, WWF, ClientEarth

Zdjęcie: Shutterstock/Lijphoto

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.