Udostępnij

Na terenie przedszkola chcieli walczyć ze smogiem. Burmistrz uzdrowiska mówi „nie”

23.11.2023

Piąty raz odbywa się akcja Polskiego Alarmu Smogowego pt. „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. Lokalni aktywiści z Ustronia chcieli, by w tym roku edukacyjne płuca zawitały do ich miasta. Powietrzem oddychają w nim bowiem nie tylko mieszkańcy, ale i kuracjusze. Propozycja zainstalowania płuc na terenie jednego z przedszkoli spotkała się jednak z negatywną odpowiedzią ze strony władz miasta Ustroń. Powodów decyzji nie wyjaśniono ani w urzędowym piśmie, ani w przesłanym do SmogLabu komentarzu.

Wniosek w sprawie edukacyjnych płuc wysłano elektroniczną drogą urzędową w zeszłym miesiącu. W piśmie aktywista Ustrońskiego Alarmu Smogowego zwrócił się „z prośbą o zgodę na umiejscowienie bilbordu tzw. płuc edukacyjnych na terenie przedszkola w Ustroniu Hermanicach”. Poproszono również o udostępnienie przyłącza prądu, niezbędnego do funkcjonowania instalacji. Zamieszczono ponadto informacje, że byłaby to część ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Polskiego Alarmu Smogowego, na temat powodów wyboru konkretnego miejsca, jak również szczegółów technicznych instalacji.

Decyzja, którą otrzymano w odpowiedzi, była negatywna. Nie wskazano przy tym uzasadnienia jej podjęcia. „Miasto Ustroń nie jest zainteresowane umiejscowieniem mobilnych płuc edukacyjnych na terenie Miasta Ustroń” – brzmi treść dokumentu, który przekazał nam Ustroński Alarm Smogowy. Odpowiedź podpisał burmistrz miasta, Przemysław Korcz.

– Jak wiadomo z badań, smog jest szczególnie groźny dla dzieci i osób starszych. Zaproponowaliśmy więc aby ustawić płuca antysmogowe na terenie przedszkola w Ustroniu Hermanicach, czyli dzielnicy o zdecydowane najgorszej jakości powietrza w mieście. Jako że dziadkowie i babcie często odprowadzają wnuki do przedszkola, oglądanie instalacji i rozmowa o niej byłaby elementem kampanii uświadamiającej i edukacyjnej. Skąd więc sprzeciw miasta? – zastanawia się Piotr Poznański z Ustrońskiego Alarmu Smogowego, który zwrócił się w sprawie współpracy do samorządu.

 class=

„Czy w ramach dbania o wizerunek miasta można zmilczeć niewygodne fakty?”

– Chciałbym poznać powód, dla którego burmistrz odmówił ustawienia płuc antysmogowych. Wydaje mi się to ze wszech miar przeciwskuteczne. Jak zachęcać mieszkańców do wymiany źródeł ogrzewania, jak egzekwować zapisy uchwały, gdy udaje się, że problem nie dotyczy naszego miasta? – pyta Poznański.

– Na koniec postawiłbym pytanie o obowiązek organów państwa i samorządu o rzetelnym informowaniu o stanie środowiska i zagrożeniach dla zdrowia. Czy w ramach dbania o wizerunek miasta, czy dobre samopoczucie swoich wyborców można zmilczeć niewygodne fakty? Jest to kolejne pytanie, na jakie chciałbym usłyszeć odpowiedź – mówi w rozmowie ze SmogLabem.

Miasto chwali się szeregiem działań… ale sprawy płuc nie komentuje

O komentarz w sprawie podjętej decyzji odmownej zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Ustroń. Przekierowano nas do Przemysława Wojtasika, Stratega Marki Miasta Ustroń & PR Managera. Wybrał on pisemną formę odpowiedzi na nasze pytania, wobec czego przekazaliśmy je mailowo.

Pytania dotyczyły: (1.) powodów negatywnej decyzji w sprawie ww. wniosku; tego, (2.) czy Urząd jest przeciwny działaniom edukacyjnym związanym z tematem zanieczyszczeń powietrza lub takiej ich formie; jak również tego, (3.) jakie działania są podejmowane ws. podnoszenia świadomości mieszkańców nt. problemu smogu. Niestety w przesłanej odpowiedzi nie odniesiono się bezpośrednio do pytania pierwszego, dlatego nie dowiedzieliśmy się, dlaczego edukacyjne płuca w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego nie mogły stanąć na terenie ustrońskiego przedszkola. Pomimo naszego napomnienia, że głównym tematem powstającego artykułu jest kwestia negatywnej decyzji ws. edukacyjnych płuc, nie przekazano nam dodatkowych wyjaśnień.

Wspomnianą odpowiedź otrzymaliśmy w formie 7-stronnicowego dokumentu, w którym wymieniono działania podejmowane przez samorząd. Wśród nich opisano kwestie związane m.in. z Programem Ograniczenia Niskiej Emisji, czy też z wymianą urządzeń grzewczych w mieszkaniach komunalnych.

Jeśli chodzi o działania związane z podnoszeniem świadomości mieszkańców, wskazano m.in. na edukacyjny wymiar akcji prewencyjnej pt. „Dronem w smog — dbamy o jakość powietrza w Ustroniu” (w 2021 roku; przeprowadzono 7 sesji pomiarowych). Wspomniano także m.in. o artykułach i informacjach publikowanych w Gazecie Ustrońskiej, jak również ulotkach udostępnianych przez straż miejską. Wskazano również na m.in. edukację ekologiczną uczniów szkół i przedszkoli. W grudniu 2022 roku zatrudniono ponadto „Eko doradcę, który świadczy usługi w ramach ww. projektu i prowadzi edukację ekologiczną w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego”. Całość odpowiedzi zamieszczamy TUTAJ.

Obraz może przemawiać do wyobraźni bardziej niż tysiąc słów. I mocniej niż statystyki

Decyzja dziwi aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, którzy kolejny rok z rzędu prowadzą akcję z edukacyjnymi płucami. – Zarówno w Ustroniu, jak i w każdym innym miejscu w Polsce, nasza akcja ma przede wszystkim cel edukacyjny. Świadczy o tym już samo jej motto, czyli „Zobacz, czym oddychasz”. W wielu miejscowościach w kraju badana jest jakość powietrza: czy to za sprawą stacji monitorujących, czy czujników instalowanych przez mieszkańców. Wyniki są prezentowane za pomocą danych i wykresów. W przypadku edukacyjnych płuc PAS można zobaczyć na własne oczy, jak ich kolor zmienia się za sprawą zanieczyszczeń. Obraz może przemawiać do wyobraźni bardziej niż tysiąc słów. I mocniej niż statystyki – mówi SmogLabowi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

płuca nowy targ
Mobilne płuca w Nowym Targu, fot. Sylwester Magiera (Zdjęcie pochodzi z akcji PAS w 2021 roku)

Aktywista zwraca również uwagę, że Ustroń jest miejscowością uzdrowiskową. – Nie rozumiem decyzji odmownych ze strony samorządów. Jest to zjawisko nieliczne, jednak Ustroń nie jest jedyny. Uważam, że każde działanie, które służy podnoszeniu świadomości mieszkańców o problemie, jest czymś korzystnym. Moim zdaniem samorządowcy powinni się chwytać każdego sposobu, by edukować na temat jakości powietrza. Dziwię się, że nie wszyscy chcą tę szansę wykorzystać. Jest to szczególnie ważne w przypadku Ustronia, gdzie zjeżdżają wypocząć mieszkańcy z województwa śląskiego i innych części kraju – podkreśla Nagalewski.

– Dziwi mnie to, szczególnie że współpraca przy okazji akcji niewiele tak naprawdę kosztuje. Urządzenie nie pobiera wiele energii, potrzebuje przede wszystkim miejsca. Zresztą, gdyby chodziło o pieniądze, np. środki na energię elektryczną, to Polski Alarm Smogowy mógłby to pokryć – mówi koordynator PAS.

_

Zdjęcie: Ustroń z lotu ptaka shutterstock/egotripone

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.