Udostępnij

Uważana za wymarłą pszczoła odnaleziona na Florydzie

20.05.2020

Niezwykle rzadka niebieska pszczoła została napotkana na Florydzie, mimo podejrzeń naukowców, że gatunek ten zdążył już wyginąć. Okazuje się, że niewidziany od czterech lat owad nadal zamieszkuje region Lake Wales Ridge. Przed naukowcami jeszcze wiele pracy, by oszacować liczebność pszczoły.

Celem zespołu z Florida Museum of Natural History, było znalezienie niezwykle rzadkiej pszczoły, którą ostatni raz zaobserwowano w 2016 roku. Osmia calaminthae, znana ze swojego metaliczno-niebieskiego ubarwienia, jest bowiem endemicznym gatunkiem, żyjącym jedynie w rejonie Lake Wales Ridge.

Wśród ekspertów panowało przekonanie, że gatunek ten może być już wymarły. Jednak zespół pod kierownictwem doktora Chase’a Kimmela zarejestrował pszczołę w kilku miejscach.

Czytaj także: Od 1990 roku straciliśmy około jednej czwartej owadów. Ale są też dobre wiadomości

Rzadką pszczołę udało się także schwytać, dokonać pomiarów i pobrać próbki pyłków. Później została wypuszczona na wolność.

„Staramy się uzupełnić wiele luk [informacyjnych – przyp. red.], które nie zostały do tej pory zapełnione” – powiedział dr Chase Kimmel. „Pokazuje to, jak mało jeszcze wiemy o społecznościach owadów i jak wiele ciekawych odkryć wciąż możemy dokonać” – podkreśla badacz.

Co warto podkreślić, niebieska pszczoła osmia calamintha jest gatunkiem, który nie tworzy gniazd, jak np. pszczoła miodna, lecz żyje samotnie. Choć utrudnia to badaczom poszukiwania, pomocny może być fakt, że – podobnie jak inne pszczoły rodzaju osmia (zwane po polsku murarkami) – osmia calamintha osiedla się w napotkanych szczelinach. Na przykład w dziuplach w drzewach.

Posłuchaj: Wielkie wymieranie nie do zatrzymania? “Wpędzamy się w kozi róg” [PODCAST]

Naukowcom pomaga również fakt, że gatunek ten jest ściśle związany z roślinami z rodzaju kalaminta, które zapyla i od których bierze swoją łacińską nazwę.

Mimo pozytywnych wieści, że gatunek przetrwał, wciąż nie wiadomo, w jakiej kondycji jest populacja oraz jak blisko jest on faktycznego wymarcia. Przed naukowcami jeszcze wiele pracy, m.in. by oszacować liczebność owada. Zapowiadają, że zajmą się tym w dalszej części projektu.

_

Zdjęcie: Twitter/Florida Museum of Natural History

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.