Udostępnij

Uzależnienie od pracy jak od używek. Cierpią najbliżsi

08.06.2023

Uzależnienie od pracy to jedno z najważniejszych wyzwań psychologii w XXI wieku. Międzynarodowy zespół ekspertów bada, które czynniki najbardziej przyczyniają się do tego uzależnienia, depresji związanej z pracą i wypalenia zawodowego. Dotąd zebrano ponad 20 tys. ankiet.

Jednym z efektów badań ma być opracowanie najlepszych praktyk zapobiegania uzależnieniu od pracy i leczenia go.

Problem dotyczy nawet co piątej osoby

Globalny projekt badający uzależnienie od pracy („Global Research on Work Addiction”) trwa w ponad 70 krajach na sześciu kontynentach. Zespół badawczy liczy ponad sto osób. Wśród nich są czołowi światowi eksperci w dziedzinie uzależnienia od pracy, psychologowie kliniczni oraz psychologowie pracy i organizacji. Liderami są dr Edyta Charzyńska, prof. Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Paweł Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego.

W ocenie liderów uzależnienie od pracy to jedno z najważniejszych wyzwań psychologii organizacji i zdrowia publicznego w XXI wieku. „Badania dotyczące rozpowszechnienia uzależnienia od pracy pokazują, że jest ono bardziej powszechne niż większość innych uzależniających zachowań. W zależności od kraju problem może dotyczyć nawet co piątej osoby pracującej” – podkreślili badacze w rozmowie z PAP.

Cierpią uzależnieni, a także bliscy

Jak przypomniał Atroszko, uzależnienie od pracy definiuje się jako uzależnienie behawioralne z objawami podobnymi do uzależnień od substancji. Oznaki to silne pragnienie wykonywania pracy, objawy odstawienne, praca w celu modyfikacji nastroju, konflikty i problemy zdrowotne.

Dodał, że uzależnienie od pracy jest związane z dużym obciążeniem pracą, przewlekłym, a także znacznym stresem zawodowym oraz wypaleniem zawodowym. „Ponadto znacząco wpływa na dysfunkcje rodziny i ogólnie problematyczne funkcjonowanie społeczne. Jest też zwykle związane ze zmniejszoną produktywnością. Innymi słowy, ma ono znaczne negatywne konsekwencje dla osób dotkniętych nim, osób im bliskich oraz odbiorców pracy osób uzależnionych od niej” – wskazał psycholog.

Uzależnienie od pracy może też mieć wpływ na globalne obciążenie chorobami. „Jego względnie wysokie rozpowszechnienie w połączeniu z poważnymi i częstymi negatywnymi skutkami sprawia, że może powodować znaczne szkody na poziomie całej populacji, wpływając na systemy opieki medycznej i społecznej” – ocenił Atroszko.

Można się włączyć do badania

Dlatego jednym z celów badań jest dostarczenie danych na temat proporcji ogromnych kosztów chronicznego stresu w środowisku pracy i poza nim. Mogą one być bezpośrednio przypisane uzależnieniu od pracy na całym świecie.

„Chcemy zrozumieć, które czynniki najbardziej przyczyniają się do uzależnienia od pracy, depresji związanej z pracą i wypalenia zawodowego, aby opracować najlepsze praktyki zapobiegania im i leczenia. Wyniki tych badań mogą stanowić podstawę naukową do opracowania rekomendacji dla rządów dotyczących warunków pracy, a także wpływać na politykę i procedury organizacji dotyczące klimatu pracy i wartości organizacyjnych, aby zminimalizować ryzyko rozwoju uzależnienia od pracy i złagodzić jego wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie” – podkreśliła Edyta Charzyńska.

Dotąd w badaniu ankietowym wzięło udział ponad 20 tys. osób. Jak tłumaczyli liderzy projektu, po wypełnieniu ankiety wszyscy jej uczestnicy otrzymują szczegółową informację zwrotną na temat swojego psychospołecznego funkcjonowania w pracy, w tym zagrożeń związanych z uzależnieniem od pracy, depresją i wypaleniem zawodowym oraz potencjalnych organizacyjnych i indywidualnych czynników ryzyka wpływających na ich funkcjonowanie w pracy.

Polska wersja ankiety znajduje się na tej stronie. Projekt pt. „Rola czynników makro, mezo i mikro w uzależnieniu od pracy i w związanych z nim problemach zdrowotnych” jest finansowany przez NCN.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

Zdjęcie: Kanisorn Pringthongfoo/Shutterstock

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.