Udostępnij

Uznany za wymarłego żółw z Galapagos odnalazł się żywy. Nie widziano go ponad 100 lat

17.06.2022

Gatunek Chelonoidis phantasticus, zwany również „żółwiem olbrzymim z Fernandiny”, do niedawna znany był jedynie z jednej obserwacji w 1906 roku i przez ponad wiek uważany był za wymarły. Najnowsze badania genetyczne pozwoliły ustalić, że odkryty w 2019 roku żółw z Galapagos również należy do tego gatunku.

Wyspy Galapagos mają ważne miejsce w biologii i historii nauki. To tam Charles Darwin zaobserwował niespotykane nigdzie indziej gatunki zwierząt, co pomogło mu w formułowaniu zrębów teorii ewolucji. Wyjątkowość ta wynika z położenia wysp, na których wiele gatunków rozwijało się w odseparowaniu od przodków, żyjących np. w Ameryce Południowej. Wśród nich znajdują się liczne gatunki żółwi z rodzaju Chelonoidis, z których wiele wyginęło lub jest blisko wyginięcia. Okazuje się jednak, że Chelonoidis phantasticus, zwany również „żółwiem olbrzymim z Fernandiny”, nadal pozostaje przy życiu.

Wyniki badań genetycznych, które ostatecznie potwierdziły ten fakt, opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Communications Biology”.

Żółw z Galapagos niewidziany przez ponad 100 lat

Gatunek ten znany był do tej pory z jednej obserwacji, jakiej dokonano w 1906 roku. Przez około sto lat uważany był za wymarły, choć od dłuższego czasu pojawiały się sygnały świadczące o tym, że na Wyspie Fernandina żyje tajemniczy gatunek żółwia. Były to m.in. ślady odchodów i obserwacje z samolotu. Ostatecznie w 2019 roku odkryto osobniczkę, która mogłaby reprezentować gatunek uznany za wymarły. Wzbudzała jednak kontrowersje, będąc znacznie mniejsza od żółwia opisanego przed stoma laty. Chelonoidis phantasticus należy bowiem do grupy żółwi nazywanych olbrzymimi.

[BOLETÍN] Tortuga encontrada en Fernandina corresponde a una especie considerada extinta hace 100 años– El proceso del…

Opublikowany przez Parque Nacional Galápagos Wtorek, 25 maja 2021

Nadzieja dla gatunków na krawędzi wymarcia

Ostatecznie wątpliwości rozwiano dopiero teraz, w oparciu o badania genetyczne. Fernanda (bo tak nazwano żółwicę, na cześć miejsca, z którego pochodzi) okazuje się być niewielkich rozmiarów ze względu na problemy z dostępem do pożywienia na odizolowanej wyspie Fernandina. Samica ma około 50 lat i na ten moment pozostaje jedyną znaną przedstawicielką Chelonoidis phantasticus pozostającą przy życiu.

Wokół odkrycia wciąż pozostaje wiele niewiadomych, co oznacza, że przed naukowcami wiele wyzwań. „Odkrycie jednego żywego okazu daje nadzieję, a także stawia nowe pytania” – komentuje w oświadczeniu Adalgisa Caccone z Yale University, współautorka badania. „Czy na Fernandinie jest więcej żółwi, które można sprowadzić do niewoli, aby rozpocząć program hodowlany? W jaki sposób żółwie skolonizowały Fernandinę i jaki jest ich ewolucyjny związek z innymi olbrzymimi żółwiami z Galapagos? – pyta naukowczyni.

„Odkrycie informuje nas o tym, że rzadkie gatunki mogą przetrwać w odizolowanych miejscach przez długi czas” – powiedział w oświadczeniu Peter Grant, profesor zoologii w Princeton Univeristy. „Ta informacja jest ważna dla ochrony przyrody. Skłania biologów do intensywniejszych poszukiwań ostatnich kilku osobników populacji, aby przywrócić je z krawędzi wymarcia” – podkreślił naukowiec.

_

Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Źródła: Communications Biology, Princeton University, Parque Nacional Galápagos

Zdjęcie: FOTOGRIN / Shutterstock.com [Na zdjęciu głównym inny gatunek żółwia z Wysp Galapagos]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.