Udostępnij

Volkswagen zapłaci w Niemczech 1 miliard euro kary za „diesel gate”

14.06.2018

Niemieckie władze nałożyły na koncern Vokswagena 1 miliard euro kary za tzw. „diesel gate”, a więc oszustwa związane z poziomem emisji wprowadzanych na rynek modeli samochodów. To jedna z najwyższych kar finansowych nałożonych kiedykolwiek przez niemieckie władze. Koncern zapowiada, że nie będzie apelował, karę zapłaci i ma nadzieję, że będzie to krok na drodze do zakończenia kryzysu.

Wcześniej, w styczniu 2017 roku, Vokswagen zawarł ugodę w Stanach Zjednoczonych, w której zgodził się zapłacić karę 4,3 miliarda dolarów. W sumie na koszty związane ze skandalem zarezerwowano niemal 30 miliardów euro, jednak – jak poinformowano – kara nałożona w Niemczech zostanie pokryta z bieżących zysków koncernu i odbije się na tegorocznym bilansie.

O wysokości kary, przynajmniej oficjalnie, zdecydowała prokuratora z Brunszwiku, który znajduje się niedaleko od centrali firmy w Wolfsburgu. Kara nałożono za niedopatrzenia kierownictwa, których skutkiem było dopuszczenie na rynek i drogi 10,7 miliona samochodów nie spełniających norm emisji. „Volkswagen akceptuje karę i przyznaje się do odpowiedzialności”, napisano w oświadczeniu przekazanym mediom przez biuro prasowe koncernu. Grzywna kończy prowadzone w Niemczech postępowanie administracyjne w sprawie tej afery. Poinformowano, że Volkswagen ma nadzieję, że takie rozwiązanie, pomoże też doprowadzić do końca sprawy w innych krajach.

Obecnie bowiem postępowania dotyczące „diesel gate” toczą się w 19 krajach – w tym w Australii, Chinach, Indiach, Brazylii i Kanadzie. Koncern musi się też zmierzyć z szeregiem pozwów wnoszonych przez klientów oraz interesariuszy. Tylko w Niemczech w sądach jest obecnie kilka takich spraw.

Herbert Diess, nowy dyrektor wykonawczy koncernu, powiedział, że zdaje sobie sprawę, że firma musi zrobić jeszcze bardzo wiele, by móc zapomnieć o skandalu i móc odbudować zaufanie do siebie.

Fot. Luis Quintana Barney/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.