Udostępnij

W 2014 roku wyemitowali katastroficzną prognozę pogody na 2050 rok. Teraz stała się viralem, bo już się spełniła

02.08.2019

Fala rekordowych upałów dała się we znaki na zachodzie Europy, a w internecie sensacją stał się zrzut z telewizyjnej prognozy pokazującej przypuszczalną pogodę na 2050 rok.  Okazało się, że na przedstawiany przez nią wzrost temperatur trzeba było czekać nie 36, a zaledwie pięć lat.

Letnie temperatury typowe dla połowy wieku próbowała wytypować pięć lat temu francuska telewizja TF1. Prognoza kanału dotyczy połowy sierpnia 2050. Według niej w okolicach Paryża ma wtedy być około 40 stopni Celsjusza. Najmocniej smażyć ma się południowy wschód kraju, gdzie zanotujemy 42-43 stopnie. Ukojenie można będzie znaleźć jedynie na wybrzeżu. Temperatura poniżej 26 stopni na mapie pojawia się tylko w przypadku Bretanii i Normandii.

The top image is a fictitious weather report imagining what the weather would be like in 2050 for a 2014 French TV documentary about climate change. The bottom image is the real weather report from last week from r/europe


Użytkownik serwisu Reddit zestawił wychodzącą o ponad trzy dekady w przód prognozę z rzeczywistymi wartościami temperatur sprzed kilku dni. Okazało się, że kryzys klimatyczny zgotował nam upał, którego według synoptyków z 2014 roku nie powinno być jeszcze przez ponad trzydzieści lat. W wielu przypadkach wartości były nawet wyższe niż te prognozowane na 2050 rok.

Uciążliwa fala upałów dotknęła Francję pod koniec lipca, w niecały miesiąć po poprzednim uderzeniu gorąca. Władze wydały w związku z tym ostrzeżenia dla 59 ze 101 departamentów. Nad Sekwaną zanotowano też absolutny rekord temperatury – 46 stopni Celsjusza. To sytuacja, która dotyczy nie tylko Francji. Nowe rekordy padły również w Belgii, Niemczech, Luksemburgu i Holandii.

Dotąd najbardziej uciążliwa fala upałów zabiła w Europie około 70 tysięcy osób. Zdarzyło się to w 2003 roku. Lipiec i sierpień zebrał śmiertelne żniwo również w zeszłym roku, kiedy zgonów w samej Francji było o 1,5 tysiąca więcej w stosunku do średniej statystycznej. Trzy z czterech najwyższych pomiarów średniej rocznej temperatury zanotowano w przeciągu ostatnich trzech lat.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Mathis Boussuge

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.