Fala rekordowych upałów dała się we znaki na zachodzie Europy, a w internecie sensacją stał się zrzut z telewizyjnej prognozy pokazującej przypuszczalną pogodę na 2050 rok. Okazało się, że na przedstawiany przez nią wzrost temperatur trzeba było czekać nie 36, a zaledwie pięć lat.
Letnie temperatury typowe dla połowy wieku próbowała wytypować pięć lat temu francuska telewizja TF1. Prognoza kanału dotyczy połowy sierpnia 2050. Według niej w okolicach Paryża ma wtedy być około 40 stopni Celsjusza. Najmocniej smażyć ma się południowy wschód kraju, gdzie zanotujemy 42-43 stopnie. Ukojenie można będzie znaleźć jedynie na wybrzeżu. Temperatura poniżej 26 stopni na mapie pojawia się tylko w przypadku Bretanii i Normandii.
The top image is a fictitious weather report imagining what the weather would be like in 2050 for a 2014 French TV documentary about climate change. The bottom image is the real weather report from last week from r/europe
Użytkownik serwisu Reddit zestawił wychodzącą o ponad trzy dekady w przód prognozę z rzeczywistymi wartościami temperatur sprzed kilku dni. Okazało się, że kryzys klimatyczny zgotował nam upał, którego według synoptyków z 2014 roku nie powinno być jeszcze przez ponad trzydzieści lat. W wielu przypadkach wartości były nawet wyższe niż te prognozowane na 2050 rok.
Uciążliwa fala upałów dotknęła Francję pod koniec lipca, w niecały miesiąć po poprzednim uderzeniu gorąca. Władze wydały w związku z tym ostrzeżenia dla 59 ze 101 departamentów. Nad Sekwaną zanotowano też absolutny rekord temperatury – 46 stopni Celsjusza. To sytuacja, która dotyczy nie tylko Francji. Nowe rekordy padły również w Belgii, Niemczech, Luksemburgu i Holandii.
Dotąd najbardziej uciążliwa fala upałów zabiła w Europie około 70 tysięcy osób. Zdarzyło się to w 2003 roku. Lipiec i sierpień zebrał śmiertelne żniwo również w zeszłym roku, kiedy zgonów w samej Francji było o 1,5 tysiąca więcej w stosunku do średniej statystycznej. Trzy z czterech najwyższych pomiarów średniej rocznej temperatury zanotowano w przeciągu ostatnich trzech lat.
Źródło zdjęcia: Shutterstock/Mathis Boussuge