Udostępnij

W 2014 roku wyemitowali katastroficzną prognozę pogody na 2050 rok. Teraz stała się viralem, bo już się spełniła

02.08.2019

Fala rekordowych upałów dała się we znaki na zachodzie Europy, a w internecie sensacją stał się zrzut z telewizyjnej prognozy pokazującej przypuszczalną pogodę na 2050 rok.  Okazało się, że na przedstawiany przez nią wzrost temperatur trzeba było czekać nie 36, a zaledwie pięć lat.

Letnie temperatury typowe dla połowy wieku próbowała wytypować pięć lat temu francuska telewizja TF1. Prognoza kanału dotyczy połowy sierpnia 2050. Według niej w okolicach Paryża ma wtedy być około 40 stopni Celsjusza. Najmocniej smażyć ma się południowy wschód kraju, gdzie zanotujemy 42-43 stopnie. Ukojenie można będzie znaleźć jedynie na wybrzeżu. Temperatura poniżej 26 stopni na mapie pojawia się tylko w przypadku Bretanii i Normandii.

The top image is a fictitious weather report imagining what the weather would be like in 2050 for a 2014 French TV documentary about climate change. The bottom image is the real weather report from last week from r/europe


Użytkownik serwisu Reddit zestawił wychodzącą o ponad trzy dekady w przód prognozę z rzeczywistymi wartościami temperatur sprzed kilku dni. Okazało się, że kryzys klimatyczny zgotował nam upał, którego według synoptyków z 2014 roku nie powinno być jeszcze przez ponad trzydzieści lat. W wielu przypadkach wartości były nawet wyższe niż te prognozowane na 2050 rok.

Uciążliwa fala upałów dotknęła Francję pod koniec lipca, w niecały miesiąć po poprzednim uderzeniu gorąca. Władze wydały w związku z tym ostrzeżenia dla 59 ze 101 departamentów. Nad Sekwaną zanotowano też absolutny rekord temperatury – 46 stopni Celsjusza. To sytuacja, która dotyczy nie tylko Francji. Nowe rekordy padły również w Belgii, Niemczech, Luksemburgu i Holandii.

Dotąd najbardziej uciążliwa fala upałów zabiła w Europie około 70 tysięcy osób. Zdarzyło się to w 2003 roku. Lipiec i sierpień zebrał śmiertelne żniwo również w zeszłym roku, kiedy zgonów w samej Francji było o 1,5 tysiąca więcej w stosunku do średniej statystycznej. Trzy z czterech najwyższych pomiarów średniej rocznej temperatury zanotowano w przeciągu ostatnich trzech lat.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Mathis Boussuge

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.