Udostępnij

Edynburg wprowadza dni bez samochodu. W pierwszą niedzielę miesiąca będą zamykać kilka głównych ulic

10.05.2019

Edynburg – jako pierwsze miasto na Wyspach Brytyjskich – dołączył do ruchu Open Streets, idąc w ślady m.in. Nowego Jorku, Paryża i Bogoty. Inicjatywa polega na tymczasowym „otwarciu miast” dla pieszych i rowerzystów, ograniczając przy tym ruch samochodowy. W szkockiej stolicy kilka głównych ulic starego miasta będzie zamykanych w pierwszą niedzielę miesiąca – w ramach 18-miesięcznego okresu próbnego.

Wiele ulic na Starym Mieście Edynburga  – w tym Canongate, Cockburn Street i Victoria Street – będzie zamkniętych we wspomniane niedziele od południa do godz. 17:00. Dodatkowo, by ułatwić mieszkańcom poruszanie się po wyłączonej z ruchu części miasta, korzystanie z miejskiej wypożyczalni rowerów będzie wówczas bezpłatne.

Pierwsza edynburska „niedziela bez samochodu” miała miejsce 5 maja. Zdaniem włodarzy Edynburga rozwiązanie wpłynie korzystnie na jakość powietrza w mieście, a także przyczyni się do ograniczenia produkcji gazów cieplarnianych przez samochody.

Władze deklarują jednak, że jest to dopiero początek działań, zmierzających do uczynienia Edynburga miastem przyjaznym mieszkańcom i środowisku naturalnego.

„Widzieliśmy, jak skuteczne okazały się podobne programy na arenie międzynarodowej, zachęcając do aktywnej podróży, poprawy jakości powietrza i stworzenia bezpieczniejszej, bardziej swobodnej atmosfery. Dlatego nie mogę się doczekać, aby zobaczyć to w stolicy. (…)

Zmiana klimatu to realne zagrożenie dla społeczeństwa – jasne jest więc, że musimy działać, a 'Open Streets’ to niewątpliwie krok we właściwym kierunku” – powiedział Lesley Macinnes, komisarz ds. transportu i środowiska w Radzie Miejskiej Edynburga, cytowany przez BBC.

Poza korzyściami środowiskowymi niewykluczone są również korzyści ekonomiczne z takiego rozwiązania. Jak wynika z opublikowanych niedawno badań, tworzenie przestrzeni przyjaznych rowerzystom i pieszym przekłada się na lepsze wyniki finansowe znajdujących się wokół sklepów oraz lokali gastronomicznych.

 

Źródła: Cycling WeeklyBBC, edinburgh.gov.uk

Zdjęcie: Shutterstock/Jen Lynn Arnold

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.