Edynburg wprowadza dni bez samochodu. W pierwszą niedzielę miesiąca będą zamykać kilka głównych ulic

2988
0
Podziel się:
W Edynburgu wprowadzono cykliczne dni bez samochodu. Dla powietrza i klimatu

Edynburg – jako pierwsze miasto na Wyspach Brytyjskich – dołączył do ruchu Open Streets, idąc w ślady m.in. Nowego Jorku, Paryża i Bogoty. Inicjatywa polega na tymczasowym „otwarciu miast” dla pieszych i rowerzystów, ograniczając przy tym ruch samochodowy. W szkockiej stolicy kilka głównych ulic starego miasta będzie zamykanych w pierwszą niedzielę miesiąca – w ramach 18-miesięcznego okresu próbnego.

Wiele ulic na Starym Mieście Edynburga  – w tym Canongate, Cockburn Street i Victoria Street – będzie zamkniętych we wspomniane niedziele od południa do godz. 17:00. Dodatkowo, by ułatwić mieszkańcom poruszanie się po wyłączonej z ruchu części miasta, korzystanie z miejskiej wypożyczalni rowerów będzie wówczas bezpłatne.

Pierwsza edynburska „niedziela bez samochodu” miała miejsce 5 maja. Zdaniem włodarzy Edynburga rozwiązanie wpłynie korzystnie na jakość powietrza w mieście, a także przyczyni się do ograniczenia produkcji gazów cieplarnianych przez samochody.

Władze deklarują jednak, że jest to dopiero początek działań, zmierzających do uczynienia Edynburga miastem przyjaznym mieszkańcom i środowisku naturalnego.

„Widzieliśmy, jak skuteczne okazały się podobne programy na arenie międzynarodowej, zachęcając do aktywnej podróży, poprawy jakości powietrza i stworzenia bezpieczniejszej, bardziej swobodnej atmosfery. Dlatego nie mogę się doczekać, aby zobaczyć to w stolicy. (…)

Zmiana klimatu to realne zagrożenie dla społeczeństwa – jasne jest więc, że musimy działać, a 'Open Streets’ to niewątpliwie krok we właściwym kierunku” – powiedział Lesley Macinnes, komisarz ds. transportu i środowiska w Radzie Miejskiej Edynburga, cytowany przez BBC.

Poza korzyściami środowiskowymi niewykluczone są również korzyści ekonomiczne z takiego rozwiązania. Jak wynika z opublikowanych niedawno badań, tworzenie przestrzeni przyjaznych rowerzystom i pieszym przekłada się na lepsze wyniki finansowe znajdujących się wokół sklepów oraz lokali gastronomicznych.

 

Źródła: Cycling WeeklyBBC, edinburgh.gov.uk

Zdjęcie: Shutterstock/Jen Lynn Arnold

Podziel się: