W Irlandii chcą posadzić 440 milionów drzew, by wspomóc ratowanie klimatu

3271
0
Podziel się:

Od kilku dni irlandzkie media rozpisują się na temat niedawnej deklaracji rządu, związanej z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Zasadzonych ma zostać aż 440 milionów drzew.

W rozmowie z The Irish Times rzeczniczka rządu powiedziała, że celem rządu jest sadzenie 22 milionów drzew rocznie, łącznie 440 milionów w ciągu najbliższych 20 lat. Plan ten wynika wprost z przyjętej strategii, opublikowanej w czerwcu, według której zalesianych miałoby zostać 8 tys. hektarów gruntów rocznie.

Teraz doprecyzowano jej założenia, deklarując konkretne zagęszczenie nowo powstałych obszarów leśnych: będzie to 3300 drzew liściastych lub 2500 iglaków na każdy przekształcony hektar.

Ambitnymi planami pochwalił się na Twitterze m.in. Taoiseach Irlandii, Leo Varadkar. „W Irlandii chcemy o wiele więcej drzew, jest to część naszego planu odnośnie klimatu. 440 milionów to ogromna liczba, ale jest osiągalna jeśli wszyscy właściciele ziemscy obsadzą tylko kawałek swojej ziemi. Chcemy by działania te były opłacalne finansowo” – napisał irlandzki szef rządu.

Choć liczba 22 milionów drzew rocznie może wydawać się nierealna, sąsiednia Szkocja pokazała, że taki wynik jest jak najbardziej możliwy do osiągnięcia.

Według rządowej agencji Scottish Forestry w samym 2018 roku kraj ten obsadził drzewami 11200 hektarów, co zdaniem tamtejszych mediów wiązało się z sadzeniem właśnie ok. 22 milionów drzew. 1000 hektarów obsadziła państwowa instytucja zajmująca się lasami, natomiast resztę prywatne przedsiębiorstwa leśne.

Potencjał tkwiący w drzewach

Jak informowaliśmy przed dwoma miesiącami, według zespołu badaczy, który wyniki swoich badań opublikował w prestiżowym „Science”, ludzkość poprzez zasadzenie odpowiedniej ilości drzew (przynajmniej teoretycznie) mogłaby zabsorbować wszystkie emitowane przez siebie gazy cieplarniane. Naukowcy Ci wyliczyli, że na świecie istnieje wystarczający areał nieużytków, by nasadzić odpowiednią ilość drzew. [Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.]

Choć pomysł posadzenia tak olbrzymiej ilości drzew ma prawo wydawać się nierealny, obliczenia badaczy pokazują jak wielki potencjał tkwi w tych roślinach, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Smileus

Podziel się: