Udostępnij

W każdej szkole publicznej będzie akredytowany nauczyciel ds. klimatu. Metropolia chce lepszej edukacji ekologicznej

01.08.2019

Burmistrz brytyjskiej metropolii North of Tyne – Jamie Driscoll – opowiada się za edukacją na temat zmian klimatycznych w publicznych szkołach. Polityk chce, by w każdej z nich pracował nauczyciel od spraw kryzysu klimatycznego, który będzie akredytowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Propozycja ma zostać oficjalnie przyjęta we wtorek – napisano w komunikacie na stronie internetowej metropolii.

North of Tyne to obszar metropolitarny, na który składają się Newcastle, North Tyneside i Northumberland. Jest to najdalej wysunięta na północ metropolia Angii, granicząca na północy ze Szkocji. Region zamieszkuje ok. 880 tys. osób.

Burmistrz – który znany jest ze swoim proklimatycznych poglądów – ogłosił w tym tygodniu, że metropolia podejmie współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych w kwestii edukacji młodzieży. Wszystkie publiczne szkoły North of Tyne zostaną włączone do programu szkoleń, podnoszących kwalifikacje nauczycieli do prowadzenia zajęć dotyczących kryzysu klimatycznego.

Program ONZ

W ramach programu  nauczyciele przejdą 20-godzinny kurs on-line, w ramach którego zostaną przygotowani, jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat problemów związanych z klimatem, oraz otrzymają oficjalną akredytację Organizacji Narodów Zjednoczonych. Choć ONZ-towski program był już wcześniej dostępny dla brytyjskich szkół, po raz pierwszy przyłącza się do niego całe miasto, w dodatku będące metropolią.

Decyzją władz obszaru metropolitarnego North of Tyne, która oficjalnie ma zostać przyjęta we wtorek, każda szkoła publiczna przeszkoli jednego nauczyciela w ramach programu ONZ. Szkolenie, którego program obejmuje m.in. przyczyny i skutki zmian klimatycznych oraz strategie adaptacyjne, ma wzmocnić jakość nauczania o problemie, który jest częścią brytyjskiego programu nauczania.

 

Źródło: northoftyne-ca.gov.uk, unccteacheracademy.com

Zdjęcie: Shutterstock/ESB Professional

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.