Udostępnij

Wiśnie w Kioto zakwitają 11 dni wcześniej z powodu działalności człowieka

26.05.2022

Z najnowszych badań opublikowanych na łamach „Environmental Research Letters” wynika, że zmiany klimatyczne istotnie wpływają na kwitnienie wiśni w Japonii. Charakterystyczne kwiaty, uchodzące za symbol kraju, pojawiają się wcześniej. Badacze sprawdzili na przykładzie Kioto, jak bardzo na proces kwitnienia wpłynęła działalność człowieka, w tym współczesne zmiany klimatu.

W Japonii zakwitnięcie wiśni to ważny moment roku, który celebrowany jest w tamtejszej kulturze od setek lat. Rokrocznie moment ten przyciąga także turystów, którzy chcą zobaczyć i sfotografować charakterystyczne kwiaty. Jak wynika z najnowszych badań, w głównej mierze to właśnie z powodu zmian klimatycznych wydarzenie to odbywa się wcześniej.

Ustalenia na ten temat opublikowano właśnie w czasopiśmie naukowym „Environmental Research Letters”.

W związku z wyższymi średnimi temperaturami powietrza na świecie, w tym w Japonii, do zakwitnięcia wiśni dochodzi coraz wcześniej. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z historycznym rekordem. Charakterystyczne kwiaty pojawiły się już 26 marca, czyli najwcześniej od co najmniej 812 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

„Wiosenne kwitnienie wiśni jest w Japonii ważnym wydarzeniem kulturowym. W Kioto data ich pełnego zakwitnięcia była odnotowywana od około 1200 lat. Data kwitnienia w 2021 roku jest najwcześniejszą znaną w historii” – powiedział w oświadczeniu Yasuyuki Aono z Osaka Metropolitan University, współautor badania.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

11 dni przyspieszenia i to nie koniec

Co przynoszą najnowsze badania? Naukowcy ustalili, że z powodu działalności człowieka – antropogenicznych zmian klimatu i rozwoju miast – do kwitnięcia wiśni dochodzi 11 dni wcześniej, niż gdyby te czynniki nie oddziaływały na dojrzewanie wiśni.

Badacze z naukowcy z Met Office i Osaka Metropolitan University obliczyli również, że jeśli pozostaniemy przy obecnych wielkościach emisji gazów cieplarnianych, do końca stulecia kwitnięcie przyspieszy o kolejne 7 dni .

Kioto, będące dawną stolicą Japonii, ma swoje miejsce także w historii ochrony klimatu. To tam w 1997 roku zatwierdzono tzw. Protokół z Kioto. Było to pierwsze międzynarodowe porozumienie w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych, którego skuteczność jest jednak mocno krytykowana.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Greyrail / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.