Udostępnij

W lecie tego roku rekordy temperatury „pękły” w prawie 400 miejscach i 29 krajach

15.10.2019

Instytut Berkeley Earth poinformował, że tegoroczne lato przyniosło szereg rekordów temperatury. Najwyższe wskazania termometrów w historii prowadzenia pomiarów zarejestrowano w 396 miejscach na półkuli północnej. Rekordy temperatury odnotowano w 29 krajach. Liczba pobitych rekordów była wyraźnie wyższa od średniej z poprzednich lat.

Zarejestrowano też 1200 miejsc, gdzie padły rekordy temperatur dla danego miesiąca. Robert Rohde, który zajmował się badaniami i komentował je dla BBC, mówił, że w niektórych miejscach w Europie pomiary są prowadzone od 150 lat, a mimo to w tym roku pobito szereg rekordów. W samej analizie wykorzystano tylko dane ze stacji, które działają od co najmniej 40 lat.

– W przeszłości, w przeciętnym roku nowe rekordy rejestrowaliśmy w około 2 procentach stacji meteorologicznych. Jednak ostatnio widzimy lata, takie jak na przykład 2019, kiedy rekordy są pobijane na 5 proc. stacji. – tłumaczył. Zwracano też uwagę, że jest to zgodne z ogólnym trendem ocieplania się Ziemi, który powoduje na przykład, że cztery najcieplejsze lata w historii pomiarów, zarejestrowano od 2015 roku. A sam lipiec 2019 był w tym rejestrze najcieplejszym miesiącem.

Badacze z Berkeley podkreślają, że jest to przede wszystkim efekt emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i należy się spodziewać, że kolejne lata utrzymają trend wzrostowy. Dotychczasowe działania człowieka – to już inne badania, które firmował Oksford – co najmniej kilkukrotnie zwiększyły ryzyko pojawienia się letnich fal upałów na półkuli północnej.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.