Udostępnij

Święta bez śniegu. W Moskwie kwitną magnolie, w Warszawie i w Belgii kaliny. Wyjątkowo ciepło na Svalbardzie

19.12.2019

Od kilku dni temperatury powietrza w Polsce są wyjątkowo wysokie, przynajmniej jak na drugą połowę grudnia. Wczoraj na południu kraju w ciągu dnia było nawet 14-15 °C. Tylko nieco chłodniej jest dziś (w ciągu dnia od 4°C w Białymstoku do 11 °C w Rzeszowie).

Ciepło ma być również w najbliższych dniach, a nawet już do końca roku. A przynajmniej tak sugerują prognozy pogody. Nie ma więc co liczyć na „białe święta” – przy tej temperaturze śnieg nam raczej nie grozi.

Większość z nas dobrze wie, jaka „powinna” być pogoda na święta Bożego Narodzenia. Na pewno nie taka jaką mamy w tej chwili. Przecież jeszcze 2-3 dekady temu świąteczna aura wyglądała inaczej. Wiele osób (nawet tych dość młodych) zauważa że z pogodą dzieje się coś dziwnego. Słychać rozmowy na ten temat w pracy, na ulicy czy w sklepie. Na przykład takie, że w tym roku na Wigilię to pewnie będzie pogoda jaka zwykle bywa na Wielkanoc.

Parę dni temu w Warszawie urządzono inscenizację z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Był autobus z epoki (legendarny Ikarus!), był i milicyjny radiowóz – polski „duży fiat”. Był nawet koksownik, przy którym grzali się „milicjanci” i „zomowcy”. Nie było tylko … śniegu i mrozu. Nie chodzi mi bynajmniej o to, że nie było zimy tak srogiej jak w 1981:

 width=
Stan wojenny w Polsce – zima 1981.

W tym roku 13 grudnia nie było jakiegokolwiek mrozu ani śladu śniegu. Pogoda była wiosenna. Jednak nie tylko w Polsce jest wyjątkowo ciepło (jak na tę porę roku).

Wczoraj pisaliśmy o rekordowych upałach w Australii. No tak, ale na południowej półkuli za kilka dni zacznie się kalendarzowe lato, a lato meteorologiczne (grudzień, styczeń, luty) jest tam już od 3 tygodni. Nic więc dziwnego, że upały, prawda? Tyle że w Australii (a przynajmniej w największych miastach tego kontynentu) cieplejsze od grudnia są zwykle styczeń i luty, a w niektórych miejscach (np. w Perth) cieplejszy od grudnia jest także marzec. Pytanie, co będzie się więc tam działo za parę tygodni? Podobno już w najbliższych dniach ma być jeszcze cieplej niż teraz.

Zostawmy antypody i wróćmy na naszą półkulę i na nasz kontynent, gdzie lada moment zacznie się kalendarzowa zima. (Zima meteorologiczna – tak jak lato w Australii – trwa już od początku grudnia.) Mimo to – podobnie jak w Polsce – w wielu miejscach w Europie też jest bardzo ciepło. Na przykład w Moskwie, gdzie jak podaje Polska Agencja Prasowa:

(…) w jednym z ogrodów botanicznych zaczęły kwitnąć magnolie, które wypuściły pączki w wyjątkowo ciepłym grudniu. Zakwitły też prymulki, forsycje i ciemierniki – poinformowały we wtorek służby prasowe popularnego ogrodu przy Prospekcie Mira.

Dalej czytamy też m. in.:

Przyczyną anomalii jest wyjątkowo ciepły w środkowej Rosji grudzień. Jeśli sprawdzą się prognozy i w najbliższy czwartek, 19 grudnia, temperatura w Moskwie wyniesie plus 8 st. Celsjusza, to pogoda pobije rekord sprzed 133 lat.

Rośliny zaczęły też już kwitnąć w Belgii:

 width=
Kalina kwitnąca w grudniu w Belgii. Zdjęcie: Agnieszka Borowczyk.

Podobny krzew, chyba nawet ten sam gatunek kaliny zakwitł w Warszawie:

kaliny kwitną warszawa
Kalina kwitnąca w grudniu w Warszawie. Zdjęcie: Anna Niebieszczańska.

No ale może akurat ten krzew po prostu tak ma, że zwykle kwitnie sobie w grudniu, i nie jest to nic niezwykłego? Chyba jednak nie do końca… Podobno ten gatunek kaliny zakwita co prawda w zimie w czasie dłuższego okresu ocieplenia (jak widać na powyższych zdjęciach…), ale normalnie powinien kwitnąć na przedwiośniu, w marcu.

Jakieś rośliny kwitną także na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej:

 width=
Kwitnące w drugiej połowie grudnia drzewo. Róg ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej w Warszawie. Zdjęcie: Warszawa Bez Smogu/Polski Alarm Smogowy.

Ponoć gdzieś w Warszawie kwitnie też już wiśnia. Ciekawe jakie jeszcze inne krzewy lub drzewa zakwitną u nas na Święta? A może znowu zbyt wcześnie obudzą się pszczoły, tak jak to miało miejsce właśnie w okolicy świąt Bożego Narodzenia, dokładnie cztery lat temu na Dolnym Śląsku? Jeśli zauważyliby Państwo takie zjawiska, prosimy o kontakt.

Bardzo ciepło (jak na ten rejon świata) jest też na dalekiej północy. Na przykład grudzień jest wyjątkowo ciepły w archipelagu Svalbard. Póki co średnia temperatura w tym miesiącu jest tam o … 5.5 °C wyższa niż była o tej samej porze roku w okresie 1981-2010.

Te wszystkie rekordy temperatur to nie są przypadkowe, wyjątkowe anomalie. To wynik gwałtownego ocieplania się klimatu naszej planety. I naprawdę nie mylę pogody z klimatem. Wiem, że za jakiś czas – na przykład po Nowym Roku – może przyjść ochłodzenie. Może być bardzo śnieżnie i/lub bardzo mroźnie. Wiem też, że i dawniej w grudniu zdarzała się w Polsce czy w Rosji ciepła pogoda. I Boże Narodzenie bez śniegu.

Tyle że to co kiedyś było wyjątkiem teraz staje się normą. O każdej porze roku wyjątkowo ciepłe (według dotychczasowych standardów) dni zdarzają się coraz częściej, a odchylenia od normy są bardziej intensywne. Wszystko wskazuje więc na to że po prostu powinniśmy zmienić definicję tego, co jest uważamy za normalne – przynajmniej jeśli chodzi o pogodę.

À propos mijającego roku i miejsc lub regionów, o których była mowa:

A Polska? W tym roku mieliśmy ciepłą i bardzo suchą wiosnę, (kolejne) bardzo suche i upalne lato (zwłaszcza czerwiec i sierpień) i bardzo ciepły listopad (w połowie miesiąca temperatury w dzień osiągały 14-16 °C). A teraz na sam koniec roku mamy jeszcze wyjątkowo ciepły grudzień.

Wiele o tym jak przez kilka ostatnich dekad zmieniała się w naszym kraju pogoda może nam zresztą powiedzieć te grafika:

 width=

O której już kiedyś pisałem. Jeśli ktoś woli wykresy i liczby zamiast skali kolorystycznej, to może bardziej przemawiający będzie taki o to wykres, pochodzący ze strony lub książki Nauka o Klimacie:

 width=

Myślę że żadna z tych grafik nie wymaga komentarza.

Podziękowania

Bardzo dziękuję Paniom Agnieszce Borowczyk i Annie Niebieszczańskiej za udostępnienie zdjęć.

Fot. Kwitnąca kalina. Anna Niebieszczańska.

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.