Udostępnij

W Singapurze może zabraknąć żywności. Rozwiązaniem farmy na dachach parkingów

10.01.2024

Singapur samodzielnie zaspokaja 10 procent potrzeb żywnościowych. W normalnej sytuacji nie jest to problem, ponieważ bogate miasto importuje żywność. Pandemia koronawirusa pokazała jednak, jak kruchy jest łańcuch dostaw. Postanowiono więc zwiększyć lokalną produkcję. Na dachach parkingów oraz wieżowców powstaną miejskie farmy.

Pandemia oraz związana z nią kwarantanna na całym świecie wywołują obawy związane z produkcją żywności, możliwymi problemami z zaopatrzeniem oraz cenami. W wielu miejscach – w tym i w Polsce – zwiększa je zagrożenie suszą, które jest w tym roku duże. W najgorszej sytuacji są kraje, których bezpieczeństwo żywnościowe zależy od importu. Takie jak Singapur, gdzie zaledwie 1 proc. powierzchni jest przeznaczony na produkcję żywności, która zaspokaja 10 proc. potrzeb wyspiarzy. Brak bezpieczeństwa żywnościowego jest tam od dawna traktowany jako problem.

Władze zwracają uwagę między innymi na to, że zagrożeniem dla ciągłości dostaw może być nie tylko pandemia choroby zakaźnej, ale także zmiany klimatu i niepokoje polityczne w krajach, z których żywność jest importowana. Częściowym rozwiązaniem ma być realizacja programu „30 do 30”, który zakłada, że do 2030 roku Singapur będzie lokalnie produkował 30 proc. potrzebnej żywności. Możliwości ma zapewnić znalezienie wolnych powierzchni w mieście, ale też szybkie wdrożenie i rozwój technologii miejskich farm, które pozwalają na coraz większe zbiory.

Plan ogłoszono rok temu, ale dopiero obecne zamieszanie spowodowało, że zyskał priorytet. Jego realizacja zapowiada się ciekawie, bo kiedy weźmie się pod uwagę możliwości finansowe miasta oraz dyscyplinę w realizacji celów, z której znany jest Singapur, można przewidywać, że wkrótce będziemy mogli oglądać wdrażanie rozwiązań, które niedawno należałyby do świata science fiction.

– Obecna sytuacja z COVID-19 podkreśla znaczenie lokalnej produkcji żywności, jako części singapurskiej strategii zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Lokalna produkcja zmniejsza naszą zależność od importu i zapewnia bufor potrzebny w przypadku problemów z łańcuchami dostaw – napisały władze kraju w oświadczeniu.

Zwiększanie lokalnej produkcji żywności oraz tworzenie miejskich farm to postulaty, które także w Polsce i w polskich miastach są wskazywane jako metody adaptacji do zmian klimatu.

Zdjęcie: anek.soowannaphoom /Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.