Udostępnij

W Tajlandii wyprzedano niemal wszystkie oczyszczacze powietrza. Rekordowe zainteresowanie smogiem

07.02.2019

Problem zanieczyszczenia powietrza, z jakim zmaga się Bangkok, skłania najwidoczniej wielu mieszkańców do refleksji nad skutkami zdrowotnymi, jakie mogą z sobą nieść wysokie stężenia pyłów PM2,5. Jak podaje agencja Bloomberg – wyprzedane zostały niemal wszystkie oczyszczacze powietrza, a stężenia w aplikacji IQAir śledzą już 2 miliony mieszkańców.

Zatroskane miliony

Choć problem zanieczyszczenia nie jest tak wielki, jak np. w stolicy Indii, mieszkańcy Bangkoku wydają się być zatroskani stanem ich powietrza. Ponad 2 miliony osób obserwuje 10-milionową stolicę Tajlandii w aplikacji IQAir AirVisual.

„Napływ zainteresowania z Tajlandii rozpoczął się około 21 stycznia” – powiedziała Bloombergowi Kelsey Duska – menedżer ds. marketingu IQAir. „Od tego czasu Tajlandia jest krajem generującym największe zainteresowanie jeśli chodzi o wykorzystanie aplikacji oraz sprzedaż czujników jakości powietrza”.

W przypadku części mieszkańców nie kończy się jednak na monitorowaniu poziomów zanieczyszczeń. Masowo wykupowane są domowe oczyszczacze powietrza, które stały się przez to trudno dostępne – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Walka ze smogiem

Stolica Tajlandii ma problem z jakością powietrza drugi rok z rzędu. W ostatnim tygodniu stycznia problem stał się na tyle uciążliwy, że miasto zdecydowało o zamknięciu podlegających sobie 450 szkół.

W środę natomiast – jak podaje Bangkok Post – ogłoszono rezultaty państwowej kontroli, którą objęto około 100 tysięcy zakładów przemysłowych na terenie całej Tajlandii. Spośród nich 1700 produkowało zbyt wiele zanieczyszczeń, natomiast w przypadku 600 wydano decyzję o ich natychmiastowym zamknięciu.

Zdaniem rządu główną przyczyną problemu nie jest jednak przemysł, a ruch samochodowy. Ministerstwo Transportu Tajlandii zostało poproszone o opracowanie rozwiązania, które mogłoby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń produkowanych przez auta.

 

Źródła: Bloomberg, Bangkok Post

Zdjęcie: Shutterstock/2p2play

 

Czytaj też: Nowy pomysł w Oslo – pozbywasz się samochodu, dostajesz komunikację za darmo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.