W Wielkiej Brytanii wykluły się dzikie białe bociany. Pierwsze od kilkuset lat

3730
0
Podziel się:

W Wielkiej Brytanii wykluło się pięć bocianów białych – pierwszy raz od co najmniej kilkuset lat. To efekt prac w ramach projektu mającego na celu przywrócenie gatunku na Wyspach.

White Stork Project to przedsięwzięcie realizowane przez ekologów, przy wsparciu biznesu, którego celem jest przywrócenie bocianów białych w Wielkiej Brytanii. Przed kilkoma dnia ogłoszono pierwszy poważny sukces projektu: w gnieździe w West Sussex wykluło się pięć piskląt bociana białego. Ta sama para ptaków próbowała założyć rodzinę przed rokiem, jednak wtedy się nie udało.

Jak podkreślają opiekunowie projektu, gniazdo znajduje się na wysokim dębie, co utrudnia ich obserwację. W miarę możliwości ptaki są jednak monitorowane i wszystko wskazuje na to, że pisklęta mają się dobrze.

Co warto podkreślić, to najprawdopodobniej pierwsze takie zdarzenie od kilkuset lat. Bociany białe były powszechnie spotykane na Wyspach jeszcze w średniowieczu, jednak później stopniowo zanikały.

„Kiedy słyszę teraz ten stukot, dochodzący z wierzchołków naszych dębów, gdzie obecnie gniazdują, wydaje się, że dźwięki ze średniowiecza powróciły do życia” – mówi Isabella Tree, współwłaścicielka farmy, na której wykluły się bociany, cytowana przez „Guardiana”.

Dalszym celem projektu jest przywrócenie co najmniej 50 par bocianów do 2030 roku.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Ian Duffield

Podziel się: