Udostępnij

Wałbrzych walczy z kryzysem. Skręca ogrzewanie i wysyła urzędników na pracę zdalną

16.01.2024

Wałbrzych wie, jak zminimalizować skutki kryzysu energetycznego. Proste działania mogą zmniejszyć szkody i wygenerować spore oszczędności. Skorzystają również najbardziej potrzebujący mieszkańcy.

Prezydent Wałbrzycha, dr n. med. Roman Szełemej, opowiedział SmogLabowi o wdrażanych przez miasto rozwiązaniach minimalizujących wpływ kryzysu energetycznego i gospodarczego na komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Podzielił się z nami również sposobami na obniżenie rachunków za energię, które ponosi Wałbrzych.

Podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej przygotowano założenia programu ochronnego. Będzie on realizowany od 1. października.

– Ten program jest zorientowany przed wszystkim na ochronę mieszkańców Wałbrzycha, którzy z różnych powodów wymagają pomocy. Działania są ukierunkowane tak, żeby nie odczuli oni problemów związanych z nadchodzącym sezonem grzewczym. Zagwarantujemy tym osobom bezpieczeństwo i opiekę. Chcę podkreślić, że to jest zasadniczy element programu – mówi nam dr Roman Szełemej.

Wałbrzych walczy z ubóstwem energetycznym

Problemy, o których mówi prezydent wiążą się z dostępnością węgla i gazu oraz kosztami energii. Jest to więc walka z ubóstwem energetycznym, które w całym kraju nieustannie się pogłębia. Nadchodząca zima najpewniej to uwidoczni. Najbardziej potrzebujący, m.in. seniorzy, ubodzy oraz niepełnosprawni będą mogli skorzystać z pomocy miasta. Wałbrzych przygotowuje dla nich 26 punktów pomocy, jak np. biblioteki, kluby seniora, domy pomocy społecznej i rady wspólnot samorządowych. Obiekty te wydłużają swoje godziny otwarcia i będą działały przez cały dzień. Jak tłumaczy prezydent Wałbrzycha, z początkiem października ruszy specjalnie do tego przeznaczona infolinia, na którą – na wypadek trudnej sytuacji – będą mogli zadzwonić sami potrzebujący lub ich bliscy.

– Mogą się znaleźć tacy, którzy nie będą w stanie kupić węgla lub zapłacić rachunku za prąd, czy gaz. Oczywiście chcielibyśmy, żeby takich nie było, ale zakładamy, że będą. Oferujemy tym osobom dzielnicowe punkty wsparcia, w których w okresie zimowym będą mogły spędzić czas w komforcie cieplnym oraz towarzystwie innych. Będą tam osoby oferujące im zajęcia w dobrych warunkach.

Prezydent Wałbrzycha dodaje, że sam pomysł nie jest szczególnie oryginalny. Jak tłumaczy, w Wielkiej Brytanii i innych europejskich krajach funkcjonują ośrodki oferujące starszym i potrzebującym możliwość schronienia się – w tym przypadku przed upałami – w klimatyzowanych pomieszczeniach. – To taki paradoks naszych czasów – dodaje dr Roman Szełemej.

Redukcja zużycia energii w urzędzie i praca zdalna. Wałbrzych oszczędza

Jak opowiada w rozmowie ze SmogLabem, drugą składową programu jest oszczędzanie środków finansowych oraz samej energii. – Wzrost kosztów energii jest tak astronomiczny, że bardzo wiele polskich rodzin oraz samorządów nie jest w stanie tego udźwignąć.

W związku z tym Wałbrzych przygotował pakiet działań obejmujących m.in. ograniczenie działania iluminacji świetlnych od godziny 22:00. Mowa o tych miejscach, w których włączone iluminacje nie są niezbędne, jak obiekty zabytkowe, witryny i atrakcje miejskie. Te, które w godzinach wieczornych i nocnych standardowo nie są użytkowane, nie będą podświetlone.

– Ten pakiet obejmuje również działania w zakresie funkcjonowania instytucji miejskich. Zdecydowaliśmy się na ograniczenie temperatury w budynkach miejskich do 18 st. C w sezonie grzewczym. Przestrzeni komunikacyjnych, takich jak klatki schodowe i korytarze nie będziemy ogrzewać. To powinno spowodować realne oszczędności gazu i węgla oraz finansowe.

Jak dodaje dr Roman Szełemej, Wałbrzych od długiego czasu prawie nie korzysta już z węgla. Dziś w mieście już tylko jeden budynek użyteczności publicznej ogrzewa się węglem. Szkoła ta niebawem również przestanie używać tego paliwa.

Dodatkowo miasto zdecydowało się na częściowe wprowadzenie pracy zdalnej dla urzędników miejskich.

– Chcemy wykorzystać doświadczenia zdobyte podczas pandemii tak, żeby system pracy ukierunkować na większe oszczędzanie energii elektrycznej i ciepła. Niektóre wydziały Urzędu Miejskiego będą połączone. Część pracowników zostanie w domu i będzie pracować zdalnie. To pozwoli na wyłączenie części budynku z ogrzewania.

Pomysły te dotyczą urzędów miejskich, a nie instytucji wychowawczych i oświatowych. Przynajmniej w tym momencie.

Jak mówi prezydent Wałbrzycha, również podlegający miastu Zamek Książ zdecydował się na pewne ograniczenia. Dotyczą one wyłączenia z użytkowania pewnych części przestrzeni administracyjnych. Te będą wyłączane z ogrzewania, a pracownicy zostaną przeniesieni w inne miejsca. Docelowo służby administracyjne mają zajmować mniejszą ilość pomieszczeń. Bez zmian będą natomiast ogrzewane przestrzenie zamkowe użytkowane przez zwiedzających.

Koszty ogrzewania wzrosły pięciokrotnie

– Mamy ogromne wyzwanie związane z ogrzewaniem Palmiarni, która jest jednym z naszych zabytków. Ogrzewania jej nie można w żaden sposób ograniczyć, ani wyłączyć. Są tam ponad stuletnie rośliny, których nie można narażać na uszkodzenie. Koszty ogrzewania tego obiektu w tamtym roku wyniosły 300 tys. zł, a w tym roku sięgną 1,5 mln zł. Dodatkowo nie możemy się tutaj spodziewać żadnej pomocy, bo po prostu jest to obiekt turystyczny, a nie wychowawczy, czy edukacyjny.

Latarnie uliczne nie zostaną wyłączone. Po pierwsze, prosili o to mieszkańcy. Po drugie, system oświetlający wałbrzyskie ulice jest energooszczędny. Nocą natężenie tych latarni nieznacznie się zmniejsza.

– Powinniśmy mieć świadomość, że to jest trudny czas. Dotyczy to nas wszystkich w Polsce oraz Europie. Mamy poważny kryzys energetyczny i razem musimy sobie z nim jakoś poradzić.

Świadome zarządzanie i racjonalne decyzje polskich włodarzy są nam niezbędne. Ma to niebagatelne znaczenie – szczególnie w tych niełatwych czasach.

Zdjęcie tytułowe: IrekVideo/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.